El Cezire'nin haberine göre, Shizuoka valisi, ölümü onaylamadan önce Japonya'da sıklıkla kullanılan bir ifadeyle, iki kişinin "kardiyo ve solunum durması durumunda bulunduğunu" söyledi.
Vali Heita Kawakatsu gazetecilere verdiği demeçte, "Yoğun yağmur nedeniyle zemin gevşedi ve çamur kayması meydana geldi... hızlandı ve insanlarla birlikte evleri süpürdü" dedi.

Atami, başkent Tokyo'nun yaklaşık 100 km (62 mil) güneybatısında yer almaktadır.

Sosyal medyada yayınlanan bir video klipte, şiddetli sular Atami'yi süpürdü ve birkaç korkmuş izleyici canını kurtarmak için koşarken yol boyunca birçok evi yıktı.

Videoda, sel baskınından sadece saniyeler önce bir kadının “bu korkutucu” dediği duyuldu.
Raporda, Shizuoka'dan yetkililer acil durumda yardım için ulusal hükümetten yardım istedikleri için polis ve itfaiyecilerin kayıp kişileri aradıkları belirtildi.

Kurtarma ekipleri ve diğer acil durum personeli, hayatta kalanlar için bölgeyi didik didik ararken, afet bölgesi yakınındaki demiryolu operasyonu askıya alındı.

NHK'ye göre, son 48 saat içinde Shizuoka ve Kanagawa Eyaletinde rekor düzeyde şiddetli yağmurlar rapor edildi ve yerel yetkililer olası sel ve "tortu ile ilgili afetler" konusunda alarma geçmelerini istedi.

Kanagawa'da meydana gelen toprak kaymasının bir aracın devrilmesine neden olması sonucu en az bir kişinin yaralandığı bildirildi.

Japon meteoroloji ajansına göre, önümüzdeki iki gün içinde Japonya'nın çeşitli bölgelerinde yağışların devam etmesi bekleniyor.


Geçen yıl aynı zamanlarda, güneybatı Japonya'yı harap eden şiddetli sel ve toprak kaymalarından sonra en az 50 kişinin öldüğü bildirildi.