ABD Ordusu Tümgenerali William Taylor, ABD ordusunun Bölgesel Operasyonlar Genelkurmay Başkanları ile düzenlediği basın toplantısında, Kabil havaalanında Afganistan'dan tahliye edilmeyi bekleyen 10.000'den fazla kişinin olduğunu söyledi.

Pentagon, son 24 saatte 19.000 kişiyi tahliye ettiğini iddia etti. Taliban'ın Kabil'e girmesinden bir gün önce, 14 Ağustos'tan bu yana 70.000'den fazla yabancı ve Afgan insan tahliye edildi.
Bu arada UNICEF Afganistan, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) 200 milyon dolarlık gıda yardımı talep ettiğinden, Afganistan'daki 10 milyon çocuğun umutsuzca insani yardıma ihtiyacı olduğu konusunda uyarıyor.

WFP'nin genel müdürü David Beasley, Afgan nüfusunun üçte biri olan 14 milyon insanın "birkaç yıllık kuraklık, çatışma [ve] COVID'nin birleşik ekonomik bozulması nedeniyle" gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Dünya Bankası Afganistan'a yardımı askıya aldı ve yüz milyonlarca dolarlık fonu dondurdu. 2002'den beri 5,3 milyar dolar sağladı ve orada 27 projesi var. Geçen hafta, Uluslararası Para Fonu ödemelerin teslimini engelledi.

(Çeviri Haber)

El Cezire