Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Türkiye'nin AB ile olumlu gündeminin Kıbrıs sorunu, Maraş ve Kıbrıs temelli konulara bağlanmasında ısrar ettiği bildirildi.
Kathimerini'nin "Erdoğan'ın Dilekleri için Merkel Orkestrası... Ankara Gümrük Birliği Kıbrıs'ın İtirazlarına Karşı İtalya, Polonya ve Romanya'nın Desteğiyle Basında" başlıklı haftalık haberinde Almanya, Avrupa Zirvesi'ni 24-25 Haziran'da Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirdi. AB içinde Türkiye'yi toplantıda 'Gümrük Birliği' prosedürünün başlatılmasına rıza göstermeye zorlamak için baskı aşaması.

ALMANYA-TÜRK GÜMRÜK BİRLİĞİ İÇİN BASIN GÜNEY KIBRIS
Gazete, elde ettiği bilgilere göre üç AB üye ülkesinin (İtalya, Polonya ve Romanya) halen Almanya'nın yanında olduğunu ve Zirve'den bu 4 ülkenin; Avrupa Komisyonu'nun 27 AB üyesine Türkiye ile Gümrük Birliği'nin yükseltilmesini müzakere etme yetkisi vermeye karar vermesini sağlamaya çalışacağını yazdı.
Habere göre, Kıbrıs Rum Yönetimi, diplomatik düzeyde devam eden müzakerelerde, Türkiye'nin Gümrük Birliği'nin tanıtımının ve genel olarak olumlu gündemin, "Kıbrıs sorununa Ankara'da çözüm bulan Maraş'ın kapatıldığına dair güvence verdi. Rumlara belli bir ölçüde verilecek ve Kıbrıs kaynaklı bazı yükümlülükler fiilen geçmiş olması şartını yerine getirir”dedi.

ANASASIADİS DE VETO KULLANACAK
Gazete, KKTC Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in Brüksel ve Berlin tarafından hala not edilen açıklamasının, "aksi takdirde vetoyu kullanmaktan başka çaresinin kalmayacağını" belirterek, bu yaklaşımı yansıtarak, özetle şunları ekledi:
“Ancak bu aşamada Lefkoşa'nın tezleri ancak sözlü olarak anlaşılabilir. Özünde, Avrupalı ortaklar ve özellikle Berlin, Türkiye'nin olumlu gündemini ve Gümrük Birliği'ni Kıbrıs sorunu, Maraş ve diğer Kıbrıs temelli meselelerle ilişkilendirme konusunda isteksiz görünüyor. Brüksel'deki çevreler, üye devletlerin ezici çoğunluğunun yakında '4' grubuna dahil edileceğini değerlendiriyor. Benzer şekilde, teknokratik düzeyde de benzer baskılar devam ediyor ve Almanya, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ni yükseltmesini Avrupa Konseyi yetkili çalışma grubunun gündemine alması için Portekiz Başkanlığı'na baskı yapıyor.

AVRUPA KONSEYİNE MÜZAKERE YETKİSİNİ VERMEK İÇİN OYBİRLİĞİ GEREKİYOR
Gazete, Almanya'nın bu konularda Daimi Temsilciler (COREPER) düzeyinde bir uzlaşmaya varmayı ve Avrupa Konseyi'nde tartışılmadan kabul edilmeyi hedeflediğini yazdı. Avrupa Konseyi'nin müzakere yetkisi alabilmesi için oybirliği gerektiğini, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ni yükseltmesi için 2 yıllık süreç tamamlandığında çoğunluğun oyu yeterli olacağını sözlerine ekledi.

YUNAN YÖNETİMİ SON AŞAMADA VETO KULLANAMAZ
Haberde, KKTC'nin diğer üye ülkeler gibi veto hakkına sahip olduğu ancak bu hakkını Komisyon'a Gümrük Birliği müzakere yetkisi vermek için kullanabileceği ve veto hakkının artık uygulanamayacağı vurgulandı. Müzakerelerin tamamlanmasından sonra kullanıldı ve Kıbrıs Rum Yönetimi de bunun farkında.