CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin dün yaşanan protestolar ilişkin yaptığı açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi'ne girmek kolay değil. Başarılı olmanız gerekiyor. Üniversiteye bir kişiyi atıyorsunuz, üniversite kabul etmiyor. Öğrenciler ve hocaları kabul etmiyor. Olması gereken o üniversite hocasının ayrılması. Aksi halde orada bir kaos çıkıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satırbaşları şöyle:

-"Bizden daha fazla imkana sahip olsunlar, el aleme muhtaç olmasınlar, onları evlendirelim, güzel torunlarımız olsun diye her anne ve babanın beklentisi vardır. Çocuklarımız üniversiteye kazandığında seviniriz, gittiğinde de hoşgörüyle onları göndeririz"

- "Üniversiteler bilim yuvasıdır, kavga yuvası değildir. Bilmediğimiz pek çok bilgiyi üniversiteler alır ve toplumla paylaşırlar. Akademik dünyası gelişmiş tüm ülkeler gelişmiştir. Boğaziçi Üniversitesi’nde de güzel çocuklarımız okuyor. Girmek kolay değil, çok başarılı olmanız lazım" 

-"Bazı gelenekler, kanunlardan güçlüdür. Üniversiteye bir kişiyi atıyorsunuz. Üniversite kabul etmiyor. Olması gereken ne? Kimse beni kabul etmiyor, 'büyüklük bende kalsın, ayrılayım' demesi lazım. Aksi takdirde kaos çıkıyor, kaosa izin vermemek lazım."

-"Bizler geçmişte, hatırlarız, 80 öncesi ve sonrasını. Pek çok insan hayatını kaybetti. Kimi ‘sağ’ dedi, kimi ‘sol’ dedi, başkaları ellerine silah verdi, gençlerimiz birbirini öldürdü. Türkiye böyle bir sürecin içine sokulmamalı. Öğrenciler istemiyor, öğretim üyeleri de istemiyor. Bir aydan fazladır bir yardımcı dahi bulamadı, o zaman çekilmesi lazım"