Küresel piyasalarda fiyatlamalar: ABD-Çin gerginliğine ve makro veriler sonrası Fed’in politika duruşunun devamlılığına ilişkin öne çıkan endişelerle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, yeniden öne çıkan ABD- Çin gerginliğine ek olarak, güçlü gelen istihdam verileri ve güçlenen enflasyon baskıları sonrası Fed’in politika değişikliğine gidebileceğine yönelik endişelerle satıcılı seyir izledi. ABD-Çin ilişkileri cephesinde Başkan Biden’ın, Çin ordusuyla bağlantılı savunma ve teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlara yönelik yasağın kapsamını genişletmeye hazırlandığını duyurması sonrası taraflar arasındaki gerginliği artırdığını takip ettik. Makro ekonomik verilere ilişkin olarak, küresel gıda fiyatlarının son 10 yılın en yüksek artışını kaydetmesine ek olarak, ISM hizmet PMI verisinin alt endeksi olan ödenen fiyatların aylık bazda 3,8 puan artışla 80,6 seviyesine yükselmesinin fiyat baskılarına ilişkin endişeleri artırdığını gözlemledik. Diğer yandan, dün açıklanan istihdam verileri de salgın önlemlerinin gevşetilmesi ve artan sosyal mobilite dolayısıyla ekonomik aktivitede yaşanan artış ışığında istihdam piyasasının toparlanmaya devam ettiğine işaret etti. ADP özel sektör istihdamı değişimi Mayıs ayı verisi 978K ile son 10 ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Ayrıca, 29 Mayıs haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi 385K ile pandemi döneminin en düşük seviyesinde gerçekleşti. Yaşanan gelişmeler ışığında, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,6250 seviyesine ılımlı yükselirken, VIX endeksinin de 18 seviyesine artış gösterdiğini takip ettik. Endeksler tarafında Nasdaq endeksi teknoloji sektörü hisselerinde öne çıkan satışlarla %1,03 düşüşle 13.614,51 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,36 değer kaybı ile 4.192,85 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi de yatay negatif seyir izleyerek 34.577,04 seviyesinden tamamladı.

Gelecek gündemde neler var? Pazartesi günü ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi’nde de Sentix yatırımcı güveni verisi takibimizde olacak. Hatırlanacağı üzere veri Mayıs ayında aylık bazda 9,85 puan artışla 25,64 seviyesine yükseldi. Asya cephesinde ise Çin’de dış ticaret dengesi verileri takip edilecek. Ma yıs ayı verisie ilişkin olarak ihracat ve ithalatın sırasıyla %32,1 ve %55 artışlar kaydedeceği tahmin ediliyor. Böylelikle dış ticaret dengesinin 48,50 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı