Cuma günü piyasalarda neler oldu?

Cuma günü küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Sabah Asya’da piyasalar genel olarak negatif kapanırken; Çin’de %1,0, Hong Kong’ta %0,2 civarı, Japonya’da ise %0,5 negatif kapanışlar gördük.

Cuma günü açıklanan verilere göre yıllık %7,5 ile son yılların en güçlü enflasyonuyla karşı karşıya kalan Avrupa'da veri varlık fiyatlarında oynaklığı artırsa da, Rusya ile Ukrayna'nın müzakerelerden sonuç alacağına ilişkin beklentiler pay piyasalarını destekledi.

Avrupa borsalarının tamamında yine pozitif bir seyir izlendi. Cuma günü Euro Bölgesi’nde risk iştahı önceki günlere göre nispeten yüksek seyrederken, Alman DAX %0,22 ve Fransa CAC 40 endeksi %0,30 pozitif kapandı.

Getiri eğrisini takip etmeye devam eden hisse senedi yatırımcıları, ABD’de yeni çeyreğe Perşembe günkü satışların ardından sakin bir seyirle başladı. Ekonomik veri akışının yoğun olduğu seansta, manşet ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında gerçekleşti. Mart ayı Fed toplantısı ile toparlanmaya başlayan ABD endeksleri için bu hafta Çarşamba akşamı paylaşılacak Fed FOMC tutanakları önemini korumaya devam edecek.

ABD endekslerinde Cuma günü yön bulma arayışı öne çıktı. Seansın büyük bir çoğunluğunda ekside işlem gören majör ABD endekslerinde kapanışlar pozitif oldu. Dow Jones %0,40, S&P 500 %0,34 ve Nasdaq %0,29 pozitif kapanış yaptı.

Hafta boyunca gerileyen bir seyirde işlem gören ABD 10 yıllık tahvil getirisi, Cuma günü tekrar yönünü yukarı çevirdi. Tarım dışı istihdam verisinin ardından %2,45 seviyesine kadar yükselse de günü %2,38 civarında tamamladı. 10 yıllık tahvil faizi Almanya’da %0,55 seviyesinde işlem gördü. Hafta ortasında 97,7’ye kadar gerileyen dolar endeksi, Cuma günü yönünü tekrar yukarı çevirdi. Tarım dışı istihdam verisi öncesinde 98,50 bölgesinde seyreden endeks, ABD seans açılışıyla birlikte 98,74’e kadar yükseldi. DXY bu sabah 98,57 seviyesinde bulunuyor. EURUSD paritesi ise bu sabah 1,1048 seviyesinde.

Petrol fiyatlarında, ABD'de Biden yönetiminin stratejik petrol rezervlerinden günde 1 milyon varil petrolü kullanıma sunacağını duyurmasıyla petrol fiyatlarında görülen aşağı yönlü baskı devam ediyor. Fiyatlarda Perşembe günü başlayan gerileme Cuma günü de devam etti; bu sabah ABD tipi WTI ham petrolün varili 99,3 USD, Brent petrolün varili 104,5 USD seviyesinde. VIX endeksi ise 20,0 seviyesinin hafif altında; bu sabah 19,6 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında genel olarak pozitif bir görünüm izleniyor. Çin piyasaları tatil nedeniyle kapalı bulunuyor. ABD vadelilerinde ise yatay bir görünüm var.

Bugün Euro Bölgesi'nde yatırımcıların piyasaya bakışını yansıtan Sentix yatırımcı güven endeksi verisi gelecek. Sentix endeksi Mart ayında -7,0 puana kadar gerilemişti. Beklenti verinin Nisan ayında da gerilemeye devam etmesi yönünde oluşuyor. Avrupa'da ayrıca Euro Bölgesi Şubat ayı üretici enflasyonu açıklanacak. Ocak’ta ÜFE aylık %5,2 ve yıllık %30,6 ile rekor seviyelerde artış göstermişti. ABD tarafında ise Şubat ayı fabrika siparişleri verisi açıklanacak. Fabrika siparişleri bir önceki ay %1,4 artış göstermişti.

Gelecek gündemde neler var?

Bu haftanın veri takviminde, Salı günü ABD’de dış ticaret dengesi, hizmet sektörü PMI ve ISM imalat sanayi PMI, Çarşamba günü Fed FOMC toplantı tutanakları, Perşembe haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı