Dün piyasalarda neler oldu?

Dün küresel piyasalarda genel olarak satıcılı bir seyir görüldü. Fed toplantı tutanakları öncesinde yurt dışı piyasalarda satıcılı bir görünüm dikkat çekerken, Çin dışında önde gelen Asya hisse senedi endeksleri günü kayıpla sonlandırdı.

Dün Avrupa endekslerinde %2 civarı değer kaybı gözlendi. Eurostoxx 50 %2,38, Alman DAX endeksi %1,89 ve İngiltere FTSE endeksi %0,49 değer kaybetti. Güne negatif alanda başlayan ABD endeksleri, tutanakların açıklandığı saate kadar yatay bir seyir izledi. Açıklamanın ardından ilk tepki sert yönlü olsa da endeksler yönünü yukarı çevirmeyi başardı. Buna karşın ana endekslerin tümü günü değer kaybıyla tamamladı. Majör ABD endekslerinden Dow Jones %0,42, S&P500 %0,97 ve teknoloji endeksi Nasdaq %2,22 oranında değer kaybederek günü sonlandırdı.

Tutanaklarda, bilançoda daraltmanın aylık 95 milyon USD olmasının uygun olacağı; bir çok yetkilinin Mart toplantısında 50 baz puan artışı yönünde görüş birliğinde olduğu ancak geçtiğimiz toplantıda Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 25 baz puanlık artışın kabul edildiği, gelecek toplantılarda ise bir ya da daha fazla 50 baz puanlık artışın uygun olacağı görüşünde olunduğu ifadeleri yer aldı.

Dolar endeksi, FED tutanakları öncesinde gün içinde 99,75 seviyesine kadar yükseldi ve 2020 yılı Mayıs ayı seviyelerini gördü. Dolar endeksi bu sabah da 99,54 seviyesinde. EURUSD paritesi, dolar endeksindeki güçlenmeyle birlikte 1,09 seviyesini aşağı yönlü kırdı. Rus Rublesi dün Rusya-Ukrayna savaşı öncesi seviyeye döndü. Dolar/Ruble paritesi bu sabah 80,0 seviyesinin altına kadar geriledi.

Dün Asya seansı açılışında %2,38 seviyesinde olan ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi gün içerisinde %2,656’ya kadar genişledi ve 12 Mart 2019 sonrası zirveyi test etti. FED tutanakları öncesi gelen alımlar ile getiriler daralsa da kapanış %2,60 seviyesinde oldu.

ABD'nin ham petrol stokları artış gösterdi. ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 2 milyon 400 bin varil arttı. Piyasa beklentisi stokların 1 milyon 600 bin varil azalacağı yönündeydi. ABD’de artan Stoklar, IEA’nın rezervlerden petrol kullanılacağı açıklaması ve AB'nin şimdilik Rusya'nın petrol ve doğalgazına yaptırım uygulamaktan kaçınması ile petrol fiyatları geriledi. Bu sabah ABD tipi WTI ham petrolün varili 97,8 USD, Brent petrolün varili 103 USD seviyesinde.

Son bir hafta içinde daha çok 1920-1940 USD bandında işlem gören ons altın, Fed üyelerinin bilanço daraltma konusunda Mayıs toplantısını işaret etmesi, bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımının işaret edilmesi ve ABD hazine tahvil getirilerinde hızlı yükselişe paralel düşüş yaşasa da 1.920 USD seviyesinde tutundu. VIX endeksi ise 20,0 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor; bu sabah 22,0 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında genel olarak satıcılı bir görünüm izleniyor.

ABD vadelilerinde ise satış eğiliminin devam ettiğini izliyoruz.

Bugün Avrupa'da günün en önemli verisi Almanya'nın Şubat ayı sanayi üretimi rakamları olacak. Sanayi üretimi Ocak ayında aylık %2,7, yıllık %1,8 artmıştı. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Mart ayı için gıda fiyatları raporunu açıklayacak. FAO gıda fiyatları endeksi bir önceki ay 140,7 puana çıkarak rekor kırmıştı. Bugün ABD tarafında ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın yurt dışında açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı