Türkiye’de ilk defa bir belediye bünyesinde kurulan Teknoloji ve Girişimcilik Birimini müdürlük düzeyine çıkartan Mamak Belediyesi, bu girişimi Ocak ayında düzenlenecek lansman ile duyuracak.

 

Yeni bir dönem başlayacak

Kurulacak müdürlük ile belediyecilik alanında yeni bir dönemin başlayacağına inandığını ifade eden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Bilim, teknoloji ve girişimcilik kültürünün hızla gelişmesi için üstümüze düşen milli görevi yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Bu vizyon doğrultusunda kurulacak olan Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğümüzün, Türkiye’nin 2023 hedeflerinde yer alan milli gelirin %3’nün Ar-Ge’ye ayrılması hedefine uyumlu olarak 2022 yılı belediye bütçesinin %3’nün temel ve sosyal bilim çalışmalarına ayıracağız. 2023 yılında ise bu bütçeyi %10 olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

3 stratejik hedefimiz var

Mamak Füzyon markası ile çalışmalarını yürütecek olan Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü’nün 3 stratejik hedefi olduğunu da kaydeden Köse, “Bu hedeflerin ilki Mamak’ta bilim ekosisteminin güçlendirilmesi olacak. Devamında ise geleceğin mesleklerine uygun nitelikte bölge sanayisine genç istihdam kazandıracağız.

Bununla birlikte bölgede teknolojiyi geliştiren gençlere destekler verip girişimcilik ekosistemini kurmak ve bu sistemi geliştirmek istiyoruz” dedi.

 Sivil Düşünce Haber Portalı