Mohamed Soltan'ın hapis cezasının son altı ayında, her gün dövüldüğü ve zihinsel ve fiziksel işkence gördüğü Mısır'ın kötü şöhretli Tevrat Hapishanesine tecrit edildi.

“Gün ışığına veya zaman algısına erişimim olmadan dünyanın geri kalanından tamamen kopmuştum” dedi. Sadece silahlı grup IŞİD'in (IŞİD) hapisteki üyeleri hücresine erişebildi ve onu işe almaya çalıştılar.
“Beni açlık grevimden vazgeçirmeye çalıştılar, çünkü 'dünya sadece sert güce saygı duyar, güç haklı çıkar' dediler. 2013-2015 yılları arasında 22 ay hapis cezasına çarptırılan Mısırlı-Amerikalı bir insan hakları savunucusu olan Soltan, meseleleri kendi ellerime almam ve baskıya karşı savaşmak için saflarına katılmam için beni satmaya çalıştılar” dedi.

Gösterilerin dağıtılmasıyla ilgili tweet attığı için "yalan haber yaymakla" suçlanan ve hapis cezasının büyük bir kısmını açlık grevinde geçiren Soltan, IŞİD üyelerinin Mısırlılara yönelik acılarını ve mağduriyetlerini istismar ederek nasıl mahkumları işe aldıklarını ilk elden gördüğünü söyledi. hükümet.

Serbest bırakıldıktan altı yıl sonra, Washington DC merkezli STK İnsan Hakları Öncesi (HRF) araştırmacıları, IŞİD üyelerine Mısır hapishane sistemindeki mahkumları radikalleştirme konusunda hâlâ özgür olduklarını söyledi.

HRF'nin raporu – Saatli Bomba Yaratmak: Mısır'ın Hapishane Sisteminde İstismar IŞİD'i Nasıl Besliyor – Perşembe günü yayınlanan, IŞİD'in mahkumları işe almaya devam ettiğini söyleyen, 2019 ve 2021 yılları arasında serbest bırakılan mahkumların ifadelerine dayanıyor, kısmen işkence ve istismarla körüklenen bir uygulama. Mısır hapishanelerinde.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi 2013 askeri darbesinin ardından iktidara geldiğinden beri, hükümetin COVID-19 krizini ele alış biçimini eleştiren doktorlar ve TikTok etkileyicileri de dahil olmak üzere binlerce kişi siyasi muhalefetleri nedeniyle hapse atıldı, ölüm cezaları üç arttı. -kat.

Sultan'ın babası Salah Sultan, Nisan 2015'te toplu bir davada idama mahkum edilen 36 kişiden biriydi. Tanınmış bir Müslüman alim olan Salah, 2013 hükümet karşıtı protestoları desteklediği için sekiz yıldır hapiste.

El-Sisi uzun zamandır “Mısır'da siyasi mahkum olmadığını” iddia ediyor.

Ancak hak grupları, Mısır hapishanelerinde 60.000 siyasi mahkumun tutulduğunu tahmin ediyor, bu da ülkenin tahmini 114.000 hapishane nüfusunun yarısından fazlası.

Resmi cezaevi kapasitesi 55.000 olan hapishaneler aşırı derecede kalabalık ve Uluslararası Af Örgütü'ne göre, her mahkûmun kullanabileceği ortalama alan 1,1 metrekare (12 fit kare).

'Her zamankinden daha kötü'
Şimdi Arap Dünyası için Demokrasi (DAWN) genel müdürü Sarah Leah Whitson, hapishane koşullarının “hiç olmadığı kadar kötü” olduğunu söyledi.

Soltan, mahkûmların “kaba kuvvet, mutlak aşağılanma, psikolojik ve fiziksel işkence, insani muameleye benzeyen her şeyin elinden alınması” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.
Cenevre merkezli bağımsız bir insan hakları grubu olan Adalet Komitesi'ne göre, kötü koşullar, Haziran 2013 ile Aralık 2019 arasında 958 kadar mahkumun ölümüne yol açtı.

Soltan, hapishanelerin “aşırılıkçı ideolojilerin büyümesi için verimli zeminler” olduğunu söyledi.

Eski mahkumlar, IŞİD üyelerinin siyasi gerekçelerle hükümete karşı çıkan ve düzenli olarak işkence gören genç, haklarından mahrum bırakılmış mahkumlarla bir araya gelmelerine izin verilmesinin "saatli bomba" yarattığını söyledi.

Bu yılın başlarında serbest bırakılan eski bir mahkûm Youssef*, İHV'ye verdiği demeçte, "Yetkililerin gerçek terör vakalarıyla bağlantılı mahkûmları siyasi gerekçelerle rejime karşı çıkanlardan ayırmamış olması bir felakettir."

“Hapishane yetkililerinin bunun olmasını engellemek için müdahale ettiğini hiç görmedim” diye ekledi.

abd, Bazı mahkumlar için radikalleşme aylar, bazıları için yıllar sürüyor.

Eski mahkumlar, işkence deneyimlerinin, insanlık dışı koşullarda yaşamanın ve uzun, haksız hapis cezalarıyla karşı karşıya kalmanın mahkumları IŞİD tarafından radikalleştirilmeye duyarlı hale getirdiğini söyledi.

Soltan, "Bu bir süreç, bir ışık düğmesi değil, baskıyla karşı karşıya kaldıkça, işe alınmaları o kadar kolay oluyor" dedi.

Raporun yazarı ve HRF'de kıdemli danışman Brian Dooley, mahkumların IŞİD'e katılmalarının ana motivasyonlarından birinin “kendilerine işkence eden sistemden intikam alma fırsatı” olduğunu söyledi.

Hükümeti protesto ettikten sonra 2014'ten 2019'a kadar 11 gözaltı merkezinde toplam beş yıl geçiren eski bir mahkum olan Amr Hashad, IŞİD savaşçılarının kendisine adaleti sağlamasına yardım etmeye söz verdiğini söyledi.

"Aklınızı, bedeninizi ve ruhunuzu kırdıkları 60 günlük işkenceden sonra - biri hangi tarafı seçerdi?" dedi Haşad.

Tıbbi tedaviden yoksun bırakılan ve çoğu zaman ailelerinden gıda paketi almayan mahpuslar için bir başka motivasyon da daha iyi koşullara erişimdir.

Eski tutuklular, IŞİD üyelerinin telefonlara, daha iyi yemek ve uygun tıbbi tedaviye erişebildiğini, diğer mahkumlar için iki saat yerine dört saat dinlendiğini söyledi.

“IŞİD hapishanedeki en iyi örgütlenmiş grup ve birçok cezaevi görevlisi onlardan korkuyor. bunu kullanırlar. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, el-Sisi'nin geçen Aralık ayında Paris'e yaptığı ziyarette Mısırlı mevkidaşına Fransa'nın en yüksek onuru olan Legion d'honneur'u takdim etti.

İngiliz silah takip grubu Campaign Against the Arms Trade'e göre, İngiltere 2011'deki ayaklanmadan bu yana Mısır'a en az 218 milyon pound (300 $) silah ruhsatı verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen Şubat ayında insan haklarının ABD-Mısır ilişkilerinde "merkezi" olacağını - Donald Trump'ın "favori diktatörü" El-Sisi'yi sık sık övmesinin tonunda bir değişiklik olduğunu açıklasa da, aktivistler Washington'un anlamlı bir şekilde bunu yapmadığını söylüyorlar. müttefikinin kötü niyetli uygulamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Şubat ayında, Dışişleri Bakanlığı, Dooley'nin “her zamanki gibi hayal kırıklığı yaratan bir iş modeli” dediği şeyin ardından Kahire ile 197 dolarlık bir silah anlaşmasını doğruladı.

ABD'den Mısır'a yardım
Son on yılda ABD, Mısır'daki insan hakları reformlarına yönelik yıllık 1.3 milyar dolarlık ekonomik ve askeri yardımın yaklaşık 300 milyon dolarını şartlandırdı.

Obama ve Trump yönetimleri, insan hakları örgütlerinin insan haklarında gelişme eksikliği konusunda eleştirilerine rağmen fonları serbest bıraktı.

ABD'nin Mısır'a şartlı 300 milyon doları verip vermeyeceğine dair kararın Ağustos ayında alınması bekleniyor.

Dooley, Washington'un bu yardım yığınını durdurması, yetkililere korkunç istismar vakalarında hesap verebilirlik konusunda ısrar etmek için kullanılabilecek hedefli yaptırımlar uygulaması ve ABD'li yetkililerin hapishaneleri ziyaret etmeyi ve koşullarını değerlendirmeyi talep etmesi gerektiğini söyledi.

Whitson, 300 milyon doları engellemenin olabilecek en az şey olduğunu söyledi.

“Mısır hükümeti insan hakları aktivistlerine karşı yeni kovuşturmalar açıyor, gazetecilerin ve akademisyenlerin gözaltı sürelerini uzatıyor ve siyasi muhalefete karşı onlarca ölüm cezası veriyor” dedi.

ABD, tüm yasal haklara rağmen, Mısır'ın son derece kötü niyetli hükümetine bir kuruş askeri destek sağlamamalı” dedi.

Dooley, işlerin her zamanki gibi devam etmesinin Mısırlı yetkililerin davranışlarını değiştirmeyeceğini veya "şiddet içeren aşırılığı körükleyen politikaları sona erdirmeyeceğini" söyledi.

El Cezire