Piyasa Gündemi

Bugün Brüksel’de gerçekleşecek NATO ve G7 zirveleri takip edilecek olup, bu zirveler kapsamında ABD Başkanı Biden’ın Rusya’ya yeni yaptırımları gündeme getirmesi bekleniyor. Fed cephesinden gelen şahin tondaki açıklamalar tahvil faizlerinde son günlerde yükselişleri beraberinde getirirken, petrol fiyatlarında yükseliş eğilimi de devam ediyor. Rusya – Ukrayna savaşı risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, jeopolitik gelişmeler önemini koruyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:00 Euro Bölgesi – Öncü İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek
•    16:45 ABD - Öncü İmalat/Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Jeopolitik riskler, tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi ve petrolde bu hafta yaşanan yükselişlerin enflasyon endişelerini gündemde tutması gibi birçok risk başlığı altında dün küresel hisse piyasalarında satıcılı bir seyir etkili oldu. BIST-100 Endeksi dün günü %0,26 oranında sınırlı bir kayıpla 2.183,10 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri aşan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,84 – 14,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 14,82’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki gün yüksek temettü etkisine rağmen günü yükselişle kapatan BIST 100’de dün sınırlı da olsa kayıp yaşandı. Günlük göstergelerde pozitif görünüm korunsa da gün altı periyotlarda teknik göstergeler bir düzeltme ihtimalinin artığını işaret ediyor. Buna karşın son yükselen trendin bulunduğu 2.180 altında bir kapanış ihtimali görülmediği sürece bu düzletmenin başladığını söylemek zor. Bu trend üzerinde yukarı yönlü, bu trend altında ise aşağı yönlü pozisyonların potansiyeli daha yüksek olacaktır. Endekste dünkü gün içi zirvenin bulunduğu 2.203 ve 2.261 tarihi zirveler öncesinde izleyeceğimiz ara dirençler iken aşağıda bahsettiğimiz trendin bulunduğu 2.180’nin altında daha önceki kanalın üst bandı olan 2.100 kritik destek olmaya devam ediyor.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı