Nefes Kredi Paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği ile 10 bankanın katılımıyla uygulanmaktadır.

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında ve yüzde 25 zararla ticaret, deniz ticareti, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya borsalarda kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansmanı desteği sağlayacak. 2019 yılına göre 2020 cirosu.

İŞLETMELERE 6 AY ÜCRETSİZ ZAMAN FIRSATI SAĞLANACAK

2020 yılında cirosu 1 milyon lirayı geçmeyen KOBİ'ler maksimum 50 bin lira, 1-10 milyon lira cirolu KOBİ'ler ise en fazla 200 bin lira kullanabilecek. TOBB ve oda borsaları da bu bankalardaki kaynaklarını kullanarak projeye katkı sağlayacak.

İşletmelere 6 ay ödemesiz süre kazandıracak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitle yapılacak. Bu uygulamada Hazine destekli KGF garantisi verilecek ve yıllık faiz oranı yüzde 17,5 olarak belirlendi.

ÜYELİK BELGESİ İLE BAŞVURU

Başvuruların alınacağı kredi paketine katılacak bankalar TC Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, T. Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank'tır. TAŞ, Denizbank AŞ, Ziraat. Katılım Bankası A.Ş., Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

Buna göre cirosu 10 milyon liranın altında ve 2020 cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp olan firmalar, üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesi ile banka şubelerine başvurabilecek.

Krediden yararlanmak isteyen işletmeler, üyelik belgelerini odalara gitmeden TOBB veya oda değişim sistemlerinden online olarak alabilecekler.