Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 75.564 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 153 kişi olduğu açıklandı.
Ak Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu 4 maddeden oluşan kanun teklifine ile 2023 sonuna kadar enflasyon düzeltmesi yapılmaması amaçlanıyor. Teklif ile 2023 sonunda yapılacak enflasyon düzeltmesinde geçmiş yıl karının vergiye tabi tutulmaması, geçmiş yıl zararının zarar olarak kabul edilmemesi öngörülüyor. Teklif ile dövizini TL’ye çeviren kurumlar vergisi mükelleflerinin elde edecekleri faiz ve kar paylarının vergiden istisna edilmesi düzenleniyor
Fed Başkan Yardımcısı Adayı Brainard, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı değerlendirmede, ekonomiyi büyütmenin anahtarının enflasyonla mücadele olduğunu söyledi.
AB, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı.
S&P, enflasyonun geldiği seviyenin 2022’de Biden yönetimi üzerinde önemli bir baskı oluşturacağını belirtti
Chicago Fed Başkanı Evans: Para Politikasını sıkılaştırmak uygun. Bu yıl 3 faiz artışı bekliyorum. Para Politikası enflasyon için doğru konumlanmış durumda değil.
ABD'li havayolu şirketi Delta, Covid-19 nedeniyle 2021 yılının son çeyreğinde 408 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı.
Çin'de ihracat Aralık ayında beklentilerin üzerine çıkarken, ithalat beklentilerin hafif altında kaldı.
Çin’de elektrikli araçların satışı 2021'de yıllık %160 artışla 3,5 milyona ulaştı.
Ne Olacak?

Yurt içinde Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanacak.
İngiltere’de Sanayi Üretim Endeksi, ABD’de ise Sanayi Üretim Endeksi, Perakende Satışlar ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.
Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı