Shenzhou-13 uzay aracındaki taykonotlar Zhai Zhigang, Wang Yaping ve Ye Guangfu, uzay istasyonunun çekirdek modülüne girdi.

Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden dün TSİ 19.03’te fırlatılan Shenzhou-13, 01.56’da uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe ile kenetlendi.

Böylece Shenzhou-13, Tianhe çekirdek modülü ve Tianzhou-2 ile Tianzhou-3 kargo gemileriyle bir kompleks oluşturdu. Daha sonra Shenzhou-13 uzay aracındaki taykonotlar Tianhe çekirdek modülüne girdi.

Shenzhou-13’ün mürettebatı, biri kadın üç tecrübeli taykonottan oluşuyor.

Uçuş misyonlarının baş sorumlusu Zhai Zhigang, 2008 yılında Shenzhou-7 görevinde, Çin’in ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirmişti. 2013 yılında Shenzhou-10 görevine katılan Wang Yaping ise, Çin’in uzay istasyonunu ziyaret edecek ve araç dışı faaliyetler gerçekleştirecek ilk kadın taykonotu olacak. Ye Guangfu ise ilk defa uzaya seyahat edecek.
Taykonotlar, uzay istasyonunda 6 ay kalacak. Bu süre, Çinli taykonotlar tarafından uzayda geçirilen en uzun süre olacak.
 
Taykonotlar çekirdek modülde konaklayacak, Dünya ile aynı zaman çizelgesine göre çalışacak ve yaşayacak.

Taykonotlar, uzay aracı dışında faaliyetler gerçekleştirecek ve birtakım testler yapacak. Misyonun bitiminde de dönüş kapsülünü kullanarak, Çin’in kuzeyinde yer alan İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Dongfeng iniş alanına geri dönecekler.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu 
Hibya Haber Ajansı