Dünya Kadınlar Günü’nde Spotify, her zaman olduğu gibi dünyanın ve Türkiye’nin en çok dinlenen kadınlarını açıkladı. Ama bu sene Spotify kadınları onurlandırmak için bir adım daha attı ve kadın odaklı yepyeni bir oluşumunu da duyurdu. Spotify, içerik oluşturucuları daha çok güçlendirdiğinde aynı zamanda onlara, sanatlarıyla geleceği şekillendirme özgürlüğü verdiğine de inanıyor. Bu yıl Dünya Kadınlar Günü'nde de tam bu inandığı şeyin arkasında duruyor. 

 

Buna dayaranarak Spotify bugün, audio dünyasında eşitliği güçlü kılmak ve kadınların bu dünyaya olan katkılarını kutlamak amacıyla platform içinde yeni global sekmesi EQUAL'ı duyurdu. Spotify EQUAL; sağladığı global ortaklıklar, projeler, yeni içerik deneyimleri ile platform içi ve dışı destekleriyle yerel, bölgesel ve uluslararası kadın sanatçılara ve kadın podcast yaratıcılarına ışık tutmayı hedefliyor. Spotify’ın EQUAL ile ilgili tüm kampanya detayları şöyle: 

 

Spotify, EQUAL Hub lansmanı ve popüler Spotify çalma listelerinin kapak fotoğraflarını değiştirerek, dünyanın dört bir yanındaki kadın içerik oluşturucuların başarısını kutluyor:EQUAL Hub, kadın içerik oluşturucuları öne çıkaran ve hayranlarının onların müzik ve podcast'lerine kolayca ulaşabilmelerini sağlayan, Spotify içerisinde özel bir alandan oluşuyor.  Global bazda yönetilen EQUAL hub’a, Mart ayından sonra da ulaşılabilecek.
Kadın sanatçıların Spotify’daki bilinirliklerini artırmak ve onların başarısını kutlamak amacıyla, Today’s Top Hits, Viva Latino ve Modus Mio gibi Spotify’ın dünya genelinde popüler 200’den fazla çalma listesinin kapak görsellerinde kadın sanatçılar yer alacak. Türkiye’de de Türkçe POP çalma listesinin kapağında Zeynep Bastık, Türkçe Rock çalma listesinde Fatma Turgut, Slow Pop’ta Deniz Seki gibi kadın sanatçıları göreceğiz. Ayrıca, Hot Hits Türkiye, PopTr, New Music Friday Türkiye, 0 KM, Akustik Türkçe gibi popüler çalma listelerinin de kapağında  Aleyna Tilki, Mela Bedel, Hazel, Işın Karaca,  Ceren Gündoğdu gibi birbirinden başarılı kadın sanatçılar yer alacak. 
Girls Make Beats, She’s The Music, Sound Girls, GLAAD, Color of Change, Women in Music ve Women’s Audio Mission gibi kar amacı gütmeyen Spotify’ın global iş ortakları da müziğin geleceğini yönlendiren ve şekillendiren sanatçıları öne çıkaran eşsiz çalma listeleri yayınlayacak.
Yepyeni bir müzik ve talk show programı olan WOMN’ın 8 Mart tarihinde gün boyunca yayınlanacak bölümlerinde kadın hikayeleri öne çıkacak: İçerik oluşturucu, influencer ve toplumda öne çıkan figürlerden oluşan bir grup kadın, içeriği kadın odağında tartışacak ve kişisel düşüncelerini masaya yatıracak. Bu isimler arasında Tokimonsta, Jenny Lorenzo, Spotify’ın Dope Labs podcast sunucuları, Titi Shodiya ve Zakiya Whately, Jazzmyne Robbins ve daha fazlası yer alıyor.
Yalnızca davetiyeyle katılım sağlanabilen yeni EQUAL Board (Kurul) ile kadın seslere destek: Dünyanın dört bir yanından 15 kurumun katılımıyla oluşturulan Spotify EQUAL Board, her kuruma tek seferlik bir bağış yapacak ve audio sektörünü kadın içerik oluşturucular için daha eşit hale getirmek için birlikte somut yollar arayacak.
Müzikseverleri “Flex Their Power to Listen” ve günden bağımsız olarak kadın içerik oluşturucuları daha çok dinleme konusunda cesaretlendirerek, onları da bu harekete dahil ediyor:  Veri odaklı videolarla, kadınlar tarafından oluşturulan Spotify’daki içeriklerin gücü ortaya çıkıyor. Ayrıca sosyal medya için tasarlanan paylaşım kartlarıyla, müzikseverlerin kadın içerik oluşturucular ile ilgili olarak kendi kişisel önerilerini paylaşmalarını teşvik ediyor. 
Kadın içerik oluşturuculara olan desteğimizi Mart ayının ötesine taşıyoruz: Nisan ayında, Türkiye’den Arjantin'e, Malezya'dan İngiltere'ye hatta Japonya’ya kadar 50 ülkede kadınlar için eşitliği teşvik eden EQUAL müzik programını başlatıyoruz. Kadın içerik oluşturuculara audio alanında yeni fırsatlar sunan Sound Up ve EQL gibi başarılı projelere de odaklanmaya devam edeceğiz.
 

Yıldız Tilbe ilk kez, Türkiye’de en çok dinlenen  ilk beş kadın sanatçı arasında! 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, hem Türkiye hem de dünyada en çok dinlenen kadınları da duyurmaktan heyecan duyuyoruz (1 Ocak - 22 Şubat arasında derlenen verilere dayanmaktadır). Dünyada 2.3 milyardan fazla dinlenmeyle Taylor Swift birinci sırada yer alırken, onu Ariana Grande ve Dua Lipa izliyor. En çok dinlenen diğer global kadın sanatçılar ise sırasıyla: Halsey, Karol G ve BLACKPINK. Türkiye’de ise birinci sırada POP müziğin kraliçesi Sezen Aksu yer alıyor. İkinci sırada Zeynep Bastık, üçüncü sırada ise Billie Eilish zirveye yerleşirken, onları Sertab Erener ve Yıldız Tilbe takip ediyor. Türkiye TOP 10 listesinin devamında ise sırasıyla Taylor Swift, Lil Zey, Ariana Grande, Lana Del Rey ve Tuğçe Kandemir gibi kadın sanatçılar öne çıkıyor.  

 

Crime Junkie’yi sunan Ashley Flowers ve Brit Prawat dünyada en popüler kadın podcast yayıncıları olurken, onları Call Her Daddy podcast’inin Alex Cooper’ı takip ediyor. Diğer popüler kadın podcast yayıncıları  ise TED Talks Daily’den Elise Hu, My Favorite Murder’a ev sahipliği yapan Karen Kilgariff and Georgia Hardstark ve Unlocking Us with Brené Brown’un yayıncısı Brené Brown. Türkiye’de ise umarim annem dinlemez, Merdiven Altı Terapi ve Nasıl Olunur gibi kadın yayıncıların ev sahipliğini yaptığı podcast’ler öne çıkıyor.

 

Dünyanın en popüler audio streaming servisi Spotify, kadın sanatçı ve içerik oluşturucularının sayısını artırma ve onları öne çıkarma sorumluluğunu çok önemsiyor. Women of Electronic, Women of K-Pop, Women of Rock ve Galdem gibi kadın sanatçılara özel oluşturduğu global çalma listeleri ve kadın liderliğinde oluşturulan Where Should We Begin with Esther Perel, Science Vs, ve Supernatural with Ashley Flowers gibi podcast’ler yalnızca birkaç örnekten bazıları. 


Hibya Haber Ajansı