Temaslarda bulunmak amacıyla Ankara’da bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile TBMM’de ikili görüşme gerçekleştirildi.
Cumhuriyet Meclisi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, TBMM’de gerçekleşen görüşmede önce iki Meclis Başkanı yaklaşık yarım saat baş başa görüştü, ardından heyetler arasında görüşmeye geçildi.
TBMM Başbakanı Şentop, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu ve heyetine hoş geldin dilediğinde bulundu.
Sennaroğlu’nun Cumhuriyet Meclisi başkanlığına seçilmesinin ardından çeşitli vesilelerle telefonla görüştüklerini kaydeden Şentop, salgın sebebiyle uluslararası görüşmelerde birtakım aksaklıklar olduğunu, fiziki ziyaretlerin iptal edildiğini ve yavaş yavaş fiziki ziyaretlerin de başladığını söyledi.
Şentop, “Aramızdaki temaslar, ilişkilerimizin bulunduğu en üst seviyeyi ve birbirimize vermiş olduğumuz değeri göstermektedir. KKTC ve Kıbrıs Türkü’nün ülkemiz ve halkımızın gönlündeki yeri çok müstesnadır. Cumhuriyet Meclisi de TBMM bakımından aynı özel konuma haizdir. Meclislerimiz arasındaki iyi ilişkiler ilk günden bugüne kadar meclis başkanlığıyla ilgili komisyonlar, dostluk grupları ve idari teşkilatlarımız arasında mükemmel bir şekilde yürümektedir. Meclisimiz, Kıbrıs meselesine dair her gelişmeyle yakından ilgilenmektedir. Cenevre’de düzenlenen gayriresmi 5+1 BM toplantısı da meselenin gereği açısından adeta bir mihenk taşı olması hasebiyle dikkatle takip edilmiştir. Rum tarafı, Cenevre’de iktidarı ve refahı Kıbrıs Türk tarafıyla paylaşmayacağını bir kere daha gözler önüne sermiştir. Türk tarafını sözde devletlerine yamamaya çalıştığını bütün dünya görmüştür. 1968’den bugüne kadar devam eden müzakere süreçlerinin maalesef bu sorunlu zihniyet sebebiyle Kıbrıs meselesine bir çözüm getirilemediği aşikardır” dedi.
TBMM, Kıbrıs Mesclis Başkanı Sennaroğlu’nu ağırladı
Kıbrıs meselesinin Türk ulusunun milli meselesi olduğuna dikkati çeken Sennaroğlu, 1974 Mutlu Barış Harekatı ile Kıbrıs’a barışın geldiğini hatırlattı.
Sennaroğlu, “Ne yazık ki yaklaşık 50 yıldır süren görüşmeler neticesinde, Rum tarafının olumsuz tavrı nedeniyle bir siyasi çözüme ulaşılamamıştır. Anavatan Türkiye ve KKTC, Cenevre’deki 5+1 zirvesinde iki eşit egemen devlet çerçevesinde, yan yana yaşayan iki devletli bir çözüm modelini masaya getirmiş ve bunu dünya kamuoyuna duyurmuştur. Burada hem anavatanımız Türkiye ve KKTC ortak, tek ses ve vücut halinde hareket etmektedir. Bu bakımdan anavatanımıza Kıbrıs Türk halkı adına teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.
Kıbrıslı Türkler olarak 1571’den bu yana Ada’da olduklarını kaydeden Sennaroğlu, sonsuza kadar da var olmaya devam edeceklerini, bütün dünyanın bunu böyle bilmesi gerektiğini söyledi.
Sennaroğlu, “Kıbrıs coğrafyasında en az Rumlar kadar biz de söz sahibiyiz ve oranın sahiplerinden bir tanesiyiz. Dünya eninde sonunda bunu görecektir. Nasıl bir çözüm olursa olsun, Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğunun olmazsa olmazı, anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğüdür, bundan hiçbir Kıbrıslı Türk vazgeçmez, vazgeçmeyecektir. Bunu burada vurgulamak isterim. Tekrar Türkiye’de bulunmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.
Heyet, ardından 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde TBMM’de hasar gören yerlerde incelemelerde bulundu.