Çevre Dostu Elektrikli Araçların Final Yarışı 4-5 Eylül’de Körfez’de

Körfez Yarış Pistinde büyük bir heyecanla devam eden Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve bu yıl ilk kez düzenlenen Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında takımlar 4-5 Eylül’de gerçekleştirilecek olan final yarışları için mücadele ediyor. İklim değişikliği ile birlikte çok daha önemli hale gelen fosil yakıtlar yerine; elektrikli ve hidrojen enerjili araç teknoloji konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanmasını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmalarda en az enerji tüketen araçlar final yarışmaları ile zirveye ulaşacak. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında tasarımından teknik donanımına kadar gençler tarafından hazırlanan elektrikli araçlar çevre dostu olmak için yarışıyor. Alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmayı ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen yarışmada takımlar dinamik test sürüşleri ve teknik kontrollerin ardından final yarışlarını 4-5 Eylül tarihlerinde Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirecek. 

Roketler Tuz Gölü’nde Ateşlenmek İçin Hazır

Gençlerin hayallerini göklere taşıyan, uzay ve teknoloji alanında ülkemizin gelişimine katkı sağlayan Roket Yarışması heyecanı Aksaray Tuz Gölü’nde devam ediyor. Yarışma kapsamında takımlar Lise, Orta İrtifa, Yüksek İrtifa ve Zorlu Görev olmak üzere dört farklı kategoride kıyasıya mücadele etmek için hazırlanıyor. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Roket Yarışmasında tasarımdan üretime, entegrasyondan atışa hazırlık sürecine kadar her aşamadan sorumlu olan gençler roketlerini şampiyonluk için ateşliyor. Geleceğe hazırlanan roketler ile her bir kategoride sınırları zorlayan yarışmalar 12 Eylül’de Tuz Gölü’nde sona erecek.

İnsansız Hava Araçları Bursa’da Yarışmak İçin Gün Sayıyor

Ülkemizi yetenekli öğrencilerin buluşma noktası haline getiren TEKNOFEST, İHA Yarışmaları ile öğrencileri İnsansız Hava Araçları teknolojilerine yönlendirerek bilimsel ve teknik çalışmalar yapmaya teşvik ediyor. TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında, BAYKAR yürütücülüğünde düzenlenen Savaşan İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmasında takımlar Sabit Kanat ve Döner Kanat olmak üzere iki kategoride mücadele edecek. Yarışma kapsamında İHA’lar arası hava-hava muharebe senaryosunun kontrollü bir ortamda oluşturulmasıyla gençlerin bu alanda deneyim kazanarak becerilerini geliştirmeleri amaçlanıyor. Sanal olarak manevra kabiliyetinin önem kazandığı yarışmada takımların rakip İHA’lara mümkün olduğunca fazla kez başarılı bir şekilde kilitlenmesi ve agresif manevralar yaparak kilitlenilmekten kaçınması gerekiyor. TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek olan Savaşan İHA Yarışması 6-9 Eylül Bursa Yunuseli Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, TÜBİTAK tarafından altıncısı düzenlenecek olan Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması ve ikinci kez gerçekleştirilen Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması için geri sayım başladı. Döner Kanat, Sabit Kanat ve Serbest Görev olmak üzere üç farklı kategoride düzenlenecek yarışmada takımlardan iki farklı uçuş görevini yerine getirmeleri bekleniyor. Takımların uçaklarının manevra kabiliyetleri test edilerek belirli ağırlıktaki yükü önceden belirlenen alana bırakmaları gerekiyor. İHA konusundaki farkındalığı artırmak ve yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek ve bu gelişmelere katkı sağlamak, katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmalar 13-18 Eylül tarihleri arasında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Sürücüsüz Otomobiller Piste Sürülecek

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN yürütücülüğünde düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması 13-17 Eylül’de gerçekleştirilecek. Geleceğin otonom araç teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla Özgün Araç ve Hazır Araç Kategorisinde yarışacak olan takımlar kendi fikirleriyle ürettikleri araçların yazılımını tamamlayarak Bilişim Vadisi’ndeki heyecanlı serüvene katılacak. Yarışmaya katılan "Robotaksiler" tam ölçekli şehir içi trafik durumunu yansıtan bir parkurda görev yapacak. Aracın görevi kent içi tipik bir taksiye benzer şekilde sabit bir noktadan başlayıp, bir bitiş/duruş noktasında biten şehir içi rotada seyahat edecek. Kurallara uygun yolcu alma, yolcu indirme, park yerine ulaşma, uygun park etme ve doğru rotayı takip etme görevlerini yerine getiren takımlar başarılı sayılacak.

Uydu ve Uzay Teknolojilerine Yolculuk Başlıyor

Gençlere uydu ve uzay projesinin tasarımından göreve başlamasına kadar geçen süreci deneyimleme fırsatı sunan Model Uydu Yarışmasının uçuş etapları 14-17 Eylül’de Aksaray Tuz Gölü’nde kıyasıya mücadeleye sahne olacak. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, TÜRKSAT yürütücülüğünde düzenlenen Model Uydu Yarışması, mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı ve disiplinler arası çalışma becerisi edindirmeyi amaçlıyor. Mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı sunan yarışmada katılımcılara farklı disiplinler arası çalışma becerisi kazandırılacak.

Geleceğin Robotik Teknolojileri Yarışacak

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında düzenlenen İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması 16-19 Eylül’de İTÜ Olimpik Yüzme Havuzunda gerçekleştirilecek. Deniz altı faaliyetlerin kontrol edilebilir olmasını sağlayan özgün su altı robotlarının üretildiği yarışmada takımlar İleri ve Temel olmak üzere iki farklı kategoride yarışacak. Yapay zekayla çeşitli görevleri otonom olarak yerine getiren ve su altı manevra kabiliyetine sahip çok fonksiyonlu robotların yarışı, geleceğin robotik teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük edecek.

Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri doğrultusunda fikri olan, projesi olan ve üreten gençler bu yıl 21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST’te buluşacak.


Hibya Haber Ajansı