Tesla’nın Kuzey Amerika ve Avrupa’nın yanında en önemli piyasası olan Çin’deki mayıs ayı satış sonuçları merakla bekleniyordu. Çin’deki Gigafactory adı verilen üretim tesisinden çıkan Tesla’nın bu yıldan itibaren olağanüstü gitmeyen Model 3 ve  Model Y araçları, birkaç aylık sıradan satışlarla yetindikten ve hatta nisanda bir miktar düştükten sonra şimdi ciddi bir yükseliş eğilimi gösterdi. 

Otomobil Üreticileri Birliği’nin 9 Haziran Salı günü açıkladığı verilere göre Tesla, bu mayıs ayında ülkede üretilmiş toplam 21 bin 936 elektrikli araç sattı. Bu sayı, bir ay önceki nisan satışlarının yüzde 88 fazlası, yani neredeyse iki katı. Öte yandan nisan ayından itibaren yeniden özellikle Avrupa’ya 10 bini aşkın sayıda Model 3 ihracatı başladı.  

Gigafactory’de üretilen Mayıs 2021 Tesla Model 3 ve Model Y toplam satışı 33 bin 463 oldu. Bu sayı, nisanda gerçekleştirilmiş olan 25 bin 845'lik satışa kıyasla yüzde 29 oranında bir artış gösteriyor. 

Ancak tüm zamanların rekoru, çok az farkla da olsa, mart ayına ait. Bu ayda Çin üretimi Tesla 25 bin 327 adet Model 3 ve 10 bin 151 adet de Model Y aracı satılmış olup bu toplam olarak 35 bin 500 elektrikli otomobil satışı demek oluyordu

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı