2020 yıl sonunda rap müziğin Spotify’daki amiral gemisi Türkçe Rap çalma listesini NKVT başlığı altında yenileyen Spotify, şimdi de rap müziğe dair tüm çalma listelerini tek bir çatı altında toplayarak dinleyiciler için adeta bir rap üssü yaratıyor. Rap müzik dinleyicileri bundan böyle, Spotify Türkiye’nin yerli rap kataloğuna Türkçe Rap microhub üzerinden tek adreste kolayca ulaşabilecek. 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselişte olan rap, Türkiye’de en çok dinlenen müzik türleri arasında güçlü bir konuma sahip. Öyle ki, büyüme açısından bakıldığında Rap’in de bir parçası olduğu hip hop müzik, Türkiye’de dinlenme bakımından yüzde 20 ile oransal olarak en çok büyüyen müzik türü* olarak öne çıkıyor. Spotify 2020 Özeti verilerine göre, geçtiğimiz yıl en çok dinlenen 5 şarkının 3’ü rap şarkısı iken, en çok dinlenen 5 sanatçının 4’ü de rap sanatçısı olarak listelere yerleşmişti. 

Rap çalma listesi kataloğunu sürekli geliştirerek ve çeşitlendirerek Türkiye’de çok boyutlu ve güçlü bir büyüme gösteren rap müziği desteklemeye devam eden Spotify, hali hazırda dinleyiciyle buluşan 10 farklı rap çalma listesini tek bir çatı altında toplayan Türkçe Rap microhub ile rap müzikseverlere daha keyifli ve hepsi bir arada bir deneyim sunmayı hedefliyor. 

 

Spotify’ın bugüne kadar rap dinleyicilerine eşsiz bir keşif ve müzik deneyimi sunan ve artık Türkçe Rap microhub çatısı altında toplanan rap odaklı 10 çalma listesi şöyle:

NKVT - En hype hitlerin yer aldığı Türkiye’nin en sıkı çalma listesi
0 KM - Haftanın en iyi yerli hip hop çıkışları
Rap Manifesto - Güçlü sözleriyle bir hikaye anlatan şarkılar
Kadın Mc’ler - Rap müziğin güçlü kadın sesleri
Yeraltı - Sokağın yükselen isimleri
Hiper - Zirveden inmeyen Türkçe Rap parçaları
Türkçe Chill Flow - Daha düşük tempo hip hop şarkıları
Old School Türkçe Rap - Yerli hip hop kültürünü yaratanlar
Los Turcos - Avrupa’da ve Türkiye’deki dinleyici kitlesi için
UP - Zirveye oynayanlar

Hibya Haber Ajansı