1991 yılında bağımsızlıklarını kazanan Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan, bağımsızlıklarının 30. yıl dönümünü İstanbul’da kültür sanat etkinlikleri ile kutluyor.  

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ev sahipliğinde gerçekleşen “Türk Dünyası Ülkeleri 30. Yıl Sanat Kutlamaları”nda konserler, dans gösterileri, edebiyat söyleşileri, sergiler ve atölye çalışmaları yer alıyor.  

14 Kasım tarihine kadar Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde devam edecek etkinlikler çerçevesinde, CRR’de 9 Kasım salı günü Prof. Dr. Cevap Çapan ve müzikolog Prof. Dr. Feza Tansuğ ile söyleşi gerçekleştirildi. Çapan, Bahri Hazer şiiri üstünden Nazım Hikmet’i ve Azerbaycan ile kurduğu ilişkiyi anlatırken, müzikolog Prof. Dr. Feza Tansuğ katılımcıları Türk ses dünyasında yolculuğa çıkardı. Aynı günün akşamı CRR Konser Salonu’nda Azeri caz sanatçısı Aziza Mustafa Zadeh ise müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. 

Kutlamalar çerçevesinde CRR’de; aralarında Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’ın Türk devletlerinde dil ve kültür birlikteliğini, yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli’nin Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’u, Mehmet Yaşin’in Türk dünyasının ortak lezzetlerini, Prof. Dr. Münevver Tekcan’ın Ahmet Yesevi’nin tasavvufta açtığı yolu anlattığı söyleşilerinde bulunduğu Türk dünyasına dair etkinlikler gerçekleştirilecek. “ Türk Cumhuriyetleri’nde Yaşamdan İzler” Karma Fotoğraf Sergisi de 14 Kasım’a kadar yine CRR’de gezilebilecek. 

Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde, 14 Kasım’a kadar her gün saat 12.00-17.00 arasında halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen etkinliklerde ise bağımsızlıklarını kutlayan 5 ülke ve Türkiye’den sanatçı ve zanaatkarlarn el sanatları sergileri, geleneksel çocuk oyunları, ülkeler hakkında gezgin sunumları ve gastronomi tadımlarının yanı sıra dinletiler bulunuyor. 


Hibya Haber Ajansı