Türkiye'nin birçok noktasında devam eden orman yangınları dünya basınının da gündeminde. Dünyanın birçok ajansında geçen haberlerde, yangından etkilnene yerler ile yaşanan can kayıpları ele alındı.

Düzinelerce köy ve bazı otellerin boşaltılmasının ardından binlerce itfaiyecinin üst üste üçüncü gün alevlerle savaşmasıyla, Türkiye'deki orman yangınlarında ölenlerin sayısı dörde yükseldi.

Yerel yetkililere göre, bu hafta ülkenin Ege ve Akdeniz kıyılarındaki 17 ilde kuvvetli rüzgarlar ve kavurucu sıcaklıklar nedeniyle yaklaşık 70 orman yangını çıktı.
Türkiye hükümeti, yangınların 57'sinin Cuma sabahı kontrol altına alındığını veya tamamen söndürüldüğünü duyurdu.

Ancak Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Osmaniye, Kayseri, Kocaeli, Adana, Mersin ve Kütahya illerinde yangınların devam ettiğini söyledi.

Akdeniz'in tatil beldesi Antalya'da ve Ege'nin tatil beldesi Muğla'da da alevlerin hala yandığını sözlerine ekledi.

Pakdemirli, "Bu sabah itibarıyla yangınların bir kısmını kontrol altına almayı umuyorduk ama temkinli bir şekilde iyileşiyorlar desek de hala kontrol altına alındığını söyleyemeyiz" dedi.


Turistlerin popüler olduğu bölgelerde köyler ve bazı oteller boşaltıldı ve televizyon görüntüleri, evlerine yaklaşan yangınları izlerken tarlalardan kaçan insanları gösterdi.


Pakdemirli, devam eden yangınla mücadele çalışmalarına 3 uçak, 9 drone, 38 helikopter, 680 itfaiye aracı ve 4 bin personelin katıldığını söyledi.

Rusya üç dev uçak gönderirken, komşu Yunanistan da orman yangınlarıyla mücadele ederek “yardım etmeye hazır” olduğunu söyledi.

Türk yetkililer, yangınları başlatmaktan sorumlu bulunan herkesten hesap soracağına söz verdiler.

'Kül yağmuru'
Antalya'nın 75 km (45 mil) doğusunda bulunan bir Akdeniz sahil kenti olan Manavgat'ta, itfaiye ekipleri yerde ve helikopterlerde üç kişinin ölümüne neden olan yangına müdahale etti.

Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bölgede çıkan yangınlar nedeniyle 27 mahallenin tahliye edildiğini söyledi. Bir hastane de tahliye edildi.


Perşembe sabahı ailesiyle birlikte Manavgat'ta bir otele gelen mahalle sakini Gülen Dede Tekin, yaşananları AFP haber ajansına anlattı.


Akşam saatlerinde otelin elektriğini ve havalandırmasını kestikleri zaman işlerin ne kadar ciddi olduğunu anladık” dedi. "Bu sabah bir kül yağmuru ile uyandık."

Çarşamba günü Manavgat çevresinde yangınların yayılmaya başlamasının ardından Adana ve Mersin'deki bazı bölgeler de tahliye edildi.

Bu arada Perşembe günü Muğla'nın Manavgat'ın 290km (180 mil) batısındaki Marmaris bölgesinde bir kişi ölü bulundu.


Pakdemirli, Marmaris'te yangının devam ettiğini ancak yerleşim alanlarının risk altında olmadığını söyledi. Bir otel de dahil olmak üzere bölgedeki binalar boşaltıldı.

Muğla'nın Bodrum ilçesi ve Aydın ili Didim ilçesinin Ege yaz sıcak noktalarındaki yerleşim yerlerinin yakınında iki ayrı yangın çıktı.


Yerel yetkililer, rüzgarlar ve yükselen sıcaklıklar nedeniyle son 24 saatte Yunanistan'da 40'tan fazla yangının yaşandığı bölgenin başka yerlerinde de orman yangınlarının çıktığını söyledi.

Salı günü, başkent Atina'nın kuzeyindeki bir çam ormanında çıkan yangın kontrol altına alınmadan önce bir düzineden fazla eve zarar verdi.

Yunan makamları Cuma günü halkı gereksiz hareketlere karşı uyardı ve önümüzdeki hafta zirve yapması beklenen “tehlikeli” bir sıcak hava dalgası sırasında yüksek orman yangını riski olduğunu söyledi.

Yangınlar ayrıca bu hafta Lübnan'ın kuzeyindeki dağlık çam ormanlarını da yaktı, en az bir itfaiyeciyi öldürdü ve bazı sakinleri kaçmaya zorladı.

(Dışl Basın)