“GERİDE KALANLAR”

UKRAYNA - RUSYA

 “Ukrayna – Rusya görüşmelerinde şüpheli ilerleme”

Dün İstanbul’da gerçekleşen görüşmelerde ilerleme sağlanırken, Rusya’nın Kiev’deki güçleri geri çekeceği açıklandı. Ateşkes sağlanamamasına rağmen görüşmelerde şu ana kadar en etkili ilerlemenin sağlanması piyasalarda olumlu karşılandı.

Ancak ABD’den yapılan açıklamada, Rusya’nın Kiev’den geri çekilmesinin ülkenin doğusunda güç kazanmak için taktik manevrası olduğu açıklaması görüşmelerdeki iyimserliğe gölge düşürdü.

İyimserliğin arka planda kalmasına rağmen piyasalarda ateşkes oluşması durumunda enflasyona yol açan fiyat hareketlerinin azalacağı düşüncesi ön planda görünüyor. Asya borsaları genel olarak pozitif bir seyir izledi. Japon Nikkei endeksinde negatif ayrışma takip edildi.

ABD endeks vadelileri sınırlı düşüş kaydederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi düşüş eğilimiyle 2,336% bölgesine ulaştı.

PETROL

“Düşüşlerin büyük kısmı geri alındı”

Görüşmelere ilişkin iyimserlikle oluşan iki günlük düşüş maratonu ardından dün piyasaların Rusya’nın geri çekilme kararına şüpheli yaklaşımı petrol fiyatlarının tekrar yükselmesine yol açtı. Hafta içinde OPEC+ görüşmeleri de savaş gündemine eklenince, petrol tarafında volatilitenin yüksek olmaya devam etmesi bekleniyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA - RUSYA

“Görüşmeler ardından durum”

İki ülke arasında görüşmeler olumlu geçse de, sonrasında alınan mesajlar Rusya’nın Kiev’deki güçlerini geri çekme sözünü taktik olarak algılandığını ortaya koydu. Dolayısıyla bundan sonraki süreç, yani görüşmeler ve olası açıklamalar önemli olacak. Öte yandan Rusya, Ukrayna’ya saldırı niyetinin olmadığını defalarca belirtmesi ardından ülkeyi işgale başlamıştı. Dolayısıyla bu tür bir geri çekilmenin gerçekten taktik manevrası olduğu ihtimali göz ardı edilmemeli.

ABD

“Özel sektör istihdamı açıklanacak”

Cuma günü açıklanacak istihdam rakamları öncesi bugün ADP’nin açıklayacağı özel sektör istihdamı takip edilecek. İki veri arasında güçlü bir korelasyon olmamasına rağmen ADP verisi de beklenti oluşturabilen ve fiyatlamaları etkileyebilen bir veri. Beklenti istihdamın Mart ayında 450 bin civarında arttığı yönünde.

“4. Çeyrek büyümesi takip edilecek”

Fed’in agresif şekilde sıkılaşacağı beklentileri artarken, piyasa ekonominin buna hazır olduğuna emin olmak için ipuçları arıyor. Büyümenin savaşın gölgesinde de baskılanacağı endişesi hakimden bugün 2021’in son çeyreğine ilişkin büyüme verisi açıklanacak. Büyüme büyük ölçüde savaş öncesi döneme ait hesaplamaları içeriyor. Ancak olası etkileri nedeniyle yakından takip edilecek. Beklenti ekonominin 7,1% büyüdüğü yönünde.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı