Şirketlerin bir önceki yıl elde ettikleri kurumsal yönetim derecelendirme notlarının baz alındığı listeye göre, 2020 yılında BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek nota sahip ilk üç şirket Garanti BBVA, Aksa Akrilik ve Doğuş Otomotiv oldu.

Kurumsal yönetim anlayışının Türkiye’de tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından verilen “Kurumsal Yönetim Ödülleri” on birinci kez sahiplerini buldu. XIII. Kurumsal Yönetim Zirvesi’nin ikinci ve son gününün açılışında çevrim içi olarak gerçekleştirilen törende, beş ana kategoride altı şirket ve üç sivil toplum kuruluşu, 2020 yılında elde ettikleri kurumsal yönetim derecelendirme notları baz alınarak ödüle layık görüldü.

Feyyaz Ünal: Tüm şirket ve STK’ları Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu’nu açıklamaya davet ediyoruz

Kurumsal Yönetim Ödülleri hakkında bilgi veren Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Ünal, “Kurumsal yönetim, halka açık şirketler için geçerli iyi uygulamalar ve ilgili mevzuat düzenlemeleri ile gündeme girmiş olmakla birlikte, aslında tüm kurumlar için yönetimlere yol gösteren, kolaylaştırıcı ve şeffaflığı artırıcı bir mekanizma. Biz de Kurumsal Yönetim Ödülleri ile bu alandaki iyi uygulamalara dikkat çekerken aynı zamanda şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarını teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen tüm şirket, kurum ve kuruluşları, yönetimsel süreçleri hakkında üyelerini, bağışçılarını, yararlanıcılarını ve kamuoyunu açık ve şeffaf bir biçimde bilgilendirmek üzere düzenli olarak her yıl Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu’nu açıklamaya davet ediyoruz. Bu anlayışın yaygınlaşmasına katkı sunan ve ödül alan tüm şirket ve STK’larımızı da kutluyorum” dedi.

Kurumsal yönetim derecelendirme notunda ilk iki şirket değişmedi

XI. Kurumsal Yönetim Ödülleri’nin “BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş” kategorisinde Garanti BBVA ve Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., geçen yıl olduğu gibi ilk iki sıradaki yerini korudu. Listenin üçüncü sırası ise Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş.’nin oldu.

Garanti BBVA bu ödülün yanı sıra, “Yönetim Kurulu Kategorisinde En Yüksek Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş” sıralamasında da listenin zirvesinde yer aldı.

Notunu en çok artıran şirket Türk Traktör ve Ziraat Makineleri

Şirketlerin bir önceki yıl elde ettikleri ‘kurumsal yönetim derecelendirme notlarının baz alındığı listede, “Kurumsal Yönetim Endeksinde Son 1 Yılda Notunu En Çok Artıran Kuruluş”, Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. oldu.

Halka açık olmayan şirketler kategorisinde iki ödül

“En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Şirket” kategorisindeki ödüller iki farklı grupta değerlendirildi. “Halka Açık Olmayan Reel Sektör Şirketi” kategorisinde Sütaş; “Halka Açık Olmayan Finans Şirketi” kategorisinde ise Garanti BBVA Emeklilik ilk sıranın sahibi oldu.

STK’larda ilk sıra Darüşşafaka’nın

“En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip İlk 3 STK” kategorisinin zirvesinde ise Darüşşafaka Cemiyeti yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ikinci sırayı elde ederken, onu Türkiye İç Denetim Enstitüsü izledi.

Kamu, iş dünyası ve uluslararası alandan uzmanlar zirvede buluştu

XI. Kurumsal Yönetim Ödülleri’nin ardından zirve, ikinci günün açılış konuşmacısı IFC Avrupa ve Orta Asya Kurumsal Yönetim Lideri Merima Zupcevic’in “KOBİ’lerde Kurumsal Yönetim Nasıl Uygulanır” başlıklı konuşmasıyla devam etti. Konuşmanın ardından, “Değer Yaratmak-Sürdürülebilir İş Dünyası ve Türkiye’nin Uluslararası Endekslerindeki Yerinin Kurumsal Yönetim Açısından Değerlendirilmesi” temalı oturum, TOBB Başkan Danışmanı ve Reel Sektör Daire Başkanı Hasan Çağlayan Dündar’ın moderatörlüğünde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Ece Börü’nün katılımıyla gerçekleşti. TKYD’nin bu yıl TOBB iş birliği ile düzenlediği XIII. Kurumsal Yönetim Zirvesi’nin kapanışında ise EBRD Hukuki Dönüşüm Ekibi Yönetici Hukuk Müşaviri Pavle Djuric, “Kurumsal Yönetimde Sonraki Adım, Gelişim Alanları”nı tüm yönleriyle masaya yatırdı.

Hibya Haber Ajansı