Yeni Dünya Partisi'nin Mardinli Genç Lideri Emanullah GÜNDÜZ Ankara'da yaptığı video açıklamada Bütçe görüşmelerindeki Kürtçe tartışmaları ile ilgili konuştu. 'Kürt ve Kürtçe artık tartışma konusu olmaktan çıkmalı. Kürtçeye özgürlük tanınmalı' dedi.

Genç Lider GÜNDÜZ şu şekilde konuştu: "Bütçe görüşmeleri meclisin en hararetli ve hareketli çalışma dönemidir ve her parti kendi seçmenine kendini gösterme çabasında oluyor. Ancak bir konu var ki her gün tartışma sebebi olmakta ve meclisi kısır döngü içinde çürütmektedir. HDP Kürt ve Kürtçe konusunda ısrar ediyor MHP de buna karşı çıkarak bir varlık ortaya koymaya çalışıyor bu Siyasi üretkenlik açısından zararlıdır ve eski Türkiye manzarasıdır. Demokratik Özgür Türkiye'de ırklar diller üzerinden siyaset yapmak yoktur bu gerikafalılıktır. Mecliste sembolik olarak birkaç Kürtçe laf etmek sorun olmamalı ve bu konuda resmi düzenleme yapılmalı. Şuan mecliste Kürtçe bir söz deyim atasözü veya kısa sembolik bir konuşma olduğu zaman resmi kayıtlara bilinmeyen dil olarak x olarak geçirilmektedir bu ayıp günah ve utanç vericidir. TRTKürdi varsa Devlet TRT ile gece gündüz sürekli Kürtçe Zazaki ve Gorani dillerinde yayın yapıyorsa Mecliste de Kürtçe konuşulmasına resmi serbestiyet ve imkan sağlanmalı.
Kürtçe demek Kürt demek Kürtçeyi yok saymak kürd'ü yoksaymaktır bu hem insani hem siyasi vahim bir hatadır. Kürtçeye özgürlük vermek stratejik bir çözüm olarak HDP'yi ve PKK'yı zayıflatmaktır HDP'nin siyasi argümanlarını bitirmektir. Kürde ve Kürtçeye PKK değil Devletimiz sahip çıkmalı."

Sivil Düşünce Haber Portalı