Dünya Bankası, kıtlık ve ekonomik serbest düşüşle karşı karşıya kalan bir ülkeye yardım etmek istediğinden, uluslararası bağışçılar, Afganistan'da beslenme ve sağlığı desteklemek için dondurulmuş bir güven fonundan Dünya Gıda Programı'na (WFP) ve UNICEF'e 280 milyon dolar aktarmayı kabul ettiler.

Banka Cuma günü yaptığı açıklamada, Dünya Bankası liderliğindeki Afgan Yeniden Yapılanma Vakfı'nın bu yıl gıda güvenliği ve beslenme operasyonlarını büyütmesi için WFP'ye 180 milyon dolar ve temel sağlık hizmetleri sağlaması için UNICEF'e 100 milyon dolar vereceğini söyledi.
Afganistan, Batı destekli hükümetin çöktüğü ve son ABD birliklerinin geri çekildiği Ağustos ayında Taliban'ın ülkeyi işgaliyle körüklenen ciddi bir ekonomik ve insani krize battığından, para Afganistan'daki gıda güvenliği ve sağlık programlarını desteklemeyi amaçlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bağışçılar, Afganistan'ın 20 yıllık savaş sırasında bağımlı hale geldiği mali yardımı kesti ve ülkenin 9 milyar dolardan fazla döviz varlığı donduruldu.
Birleşmiş Milletler, yaklaşık 23 milyon insanın -nüfusun yaklaşık yüzde 55'inin- aşırı açlıkla karşı karşıya olduğu ve kış grevleri nedeniyle bu yoksul, karayla çevrili ülkede yaklaşık dokuz milyon kıtlık riski altında olduğu konusunda uyarıyor.

Dış Basın