İstanbul Arabuluculuk Konferansı'nın 8'incisi, Antalya'da düzenlenecek. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

"Türkiye, BM’de “Barış İçin Arabuluculuk” girişimini başlattığı 2010 yılından bu yana anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümü konusunda etkin bir rol üstlenmektedir. BM, AGİT ve İİT’te Arabuluculuk Dostlar/Temas Grupları’nın aynı anda eşbaşkanlığını yapan tek ülke olan Türkiye, 2012’den bu yana İstanbul Arabuluculuk Konferansları’nı tertiplemektedir. Konferanslar, çatışma çözümü ve arabuluculuk alanında dünyanın öndegelen platformlarından biri haline gelmiştir.

İstanbul Arabuluculuk Konferansları’nın sekizincisi, Sayın Bakanımızın himayesinde, 10 Mart 2022 tarihinde, Antalya Diplomasi Forumu’nun (ADF) hemen öncesinde ve aynı mekânda, “Değişen Barış Ortamında Arabuluculuk Mercek Altında” temasıyla düzenlenecektir. Böylece, iki etkinlik arasında bir sinerji yaratılması, önleyici diplomasi ve arabuluculuk konularının ADF için belirlenen “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” yaklaşımına katkı sağlaması hedeflenmiştir.

Konferans, Sayın Bakanımızın evsahipliğindeki yüksek düzeyli açılış oturumuyla başlayacaktır. Kuveyt ve Filistin Dışişleri Bakanlarının konuşma yapacağı oturuma, BM ve AGİT Genel Sekreterleri videomesaj yoluyla katılacaktır.

Konferans, arabuluculuk tecrübesi bulunan önemli şahsiyetlerin deneyimlerini paylaşacağı “Ustalar Sahnede” oturumuyla ve kadınların ve gençlerin arabuluculuk süreçlerine katılımlarının öneminin ele alınacağı “Barış Arabuluculuğunda Kadınlar ve Gençler” başlıklı bir panelle devam edecektir. Evsahipliği yaptığımız önceki konferanslar gibi 8. İstanbul Arabuluculuk Konferansı da, dünyanın farklı coğrafyalarından çatışma çözümü ve arabuluculuk alanında öne çıkan liderleri, diplomatları, uzmanları, uluslararası kuruluş temsilcilerini, akademisyenleri ve düşünce kuruluşlarını bir araya getirecektir. 40’tan fazla ülkeden yaklaşık 200 katılımcının iştirak edeceği konferansta, 6 uluslararası/bölgesel örgüt ve 25 düşünce kuruluşu da temsil edilecektir. Konferans Bakanlığımızın resmi YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır."

Hibya Haber Ajansı