Covid-19 ile mücadele kapsamında aşılamada öncelik sağlık çalışanlarında idi. İkinci adım olan huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlarda aşılanmaya başlandı. Buralarda çalışan personelin de aşılanması yapılıyor. 

Dün Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 81 il sağlık müdürü ile video konferans yöntemiyle görüşerek aşılama takvimine ilişkin talimatlarını aktarmıştı. Bakan Koca, “Huzurevi, engelli ve bakımevleriyle 90 yaş üstü vatandaşlarımızı yarın aşılamaya başlıyoruz.” diyerek talimat verdi. 

Koca, “Sağlık çalışanlarının aşılanması için Çarşamba son gün.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Koca, “Yarından itibaren huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde aşılamaya başlamak istiyoruz. Bütün illerde bizim bu organizasyonu güçlü şekilde yapmamız önemli. Özellikle huzurevi, bakımevi ve engelli evlerini hafta sonuna kadar tamamlamaya gayret edelim. Yerinde yapılan aşıdan sonra, olabilecek alerjik ve benzeri reaksiyonlara gerektiğinde müdahale etmeleri için sağlık ekibinin 1 saat kadar beklemesi gerekir. Ayrıca yarından itibaren 90 yaş üstünde olan vatandaşlarımızı da aşılamak istiyoruz. 90 yaş üstü vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarına getirmeden; aşılamalarını evinde, yerinde organize etmenizi istiyoruz. Sağlık ekibinin gerektiğinde müdahale yapabilecek nitelikte olması ve acil durum ekipmanıyla birlikte eve giderek yapması son derece önemli. Bunun takvimini de Cumartesi ve Pazar dahil olmak üzere hafta sonu tamamlamış olalım.” dedi.

 

Haber: Sivil Düşünce Haber Portalı