Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, psikotik bozukluklar içerisinde yer alan erotomani hastalığına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, erotomani hakkında şunları söyledi:

"Erotomanide kişinin genellikle kendisinden daha yüksek konumda ya da daha ulaşılması zor konumda olan bir kişinin kendisi ile aşk yaşadığı ya da bir ilişki yaşadığı düşüncesi içerisindedir. Bu kişi, zaman zaman işyerinde çalıştığı bir kişi, yolda gördüğü bir yabancı ya da ünlü bir kişi olabilmektedir. Bu durum kişi ile tartışılarak çürütülemeyecek ve mantıklı açıklamalar ile ikna edilemeyecek düzeydedir. Kişi bu durumu sistemtatik bir şekilde savunur. Her zaman için bu hezeyanı doğrulayacak açıklamalar bulabilmektedir. Örneğin ‘Yanıma gelmiyor çünkü duyulmasını istemiyor, doğru zamanı bekliyor’ gibi. Zaman zaman kişilerin bu alan dışında başka belirti göstermemeleri ve işlevselliklerinin bozulmamış olduğu gözlemlenebilir.

Erotomaninin psikotik bozukluklar içerisinde yer alan bir rahatsızlıktır. Ancak bipolar duygudurum bozukluklarında ataklar esnasında yine erotomanik hezeyanlara rastlayabiliriz. Örneğin manik epizodda olan bir hasta bir sanatçinin kendisine aşık olduğunu, bir şarkıyı kendisi için yazdığını, bir tv programında sarf ettiği cümlenin aslında kendisine mesaj olduğunun inancı içerisinde olabilmektedir.” dedi. 

Erotomanide risk faktörlerine değinen Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Halihazırda Bipolar duygudurum bozukluğu, psikotik bozukluk, hezeyanlı bozukluk gibi psikiyatrik tanı almış kişilerde semptom olarak görülme ihtimali mevcuttur. Bazı kişilik bozukluklarında da benzer tablolar gözlemlenebilir.

Erotomani psikofarmakoterapi (ilaç tedavisi) ve eş zamanlı ilerlenen psikoterapi süreci ile kontrol altına çoğunlukla alınmaktadır. Kişiye özel tedavi protokolü geliştirilmesi ve tedavi ekibinin multidisipliner tedaviye beraber devam etmesi büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, psikiyatri uzmanının değerlendirmeleri ve gerek görülmesi durumunda kişiye ek tedaviler de uygulanabildiğini ifade ederek “Bu durum erotomaniye eşlik eden başka bir psikiyatrik rahatsızlık olması durumunda örneğin bipolar bozukluk, tedavinin seyri ve yanıtı değişkenlik gösterebilir. Böyle bir durumla kişinin onaylanmaması, aynı zamanda da bu konunun kişi ile tartışılmaması gerekmektedir.” uyarısında bulundu.

Hibya Haber Ajansı