Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan analiz neticesinde Pendik Ro-Ro limanına gelen bir tır riskli olarak değerlendirildi. X-ray taramasına sevk edilen tırın dorsesinin arka bölümünde şüpheli yoğunluğa rastlandı. Narkotik dedektör köpeklerle yapılan aramada köpeklerin, dorse kapılarına tepki vermesi üzerine şüpheli görülen dorse kapıları yerlerinden sökülerek açıldı. Kapıların içerisinde oluşturulan gizli bölmelerde 319 paket içerisinde, toplam 84 kilogram eroin cinsi uyuşturucu ele geçirildi. 

 

İstanbul’da gerçekleştirilen diğer operasyonda ise uluslararası kargo terminalinde bir gönderi Gümrük Muhafaza ekiplerince riskli olarak değerlendirildi. Kargo önce x-ray cihazı ile kontrol edildi daha sonra dedektör köpeklerle arandı. Söz konusu gönderinin içerisinde toplam 102 kilogram Khat cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi.

 

-Kenya’dan gelen kargoda 62 kilo uyuşturucu bulundu

 

Gümrük Muhafaza ekipleri bu olaydan kısa süre sonra bu defa Hatay’da Posta Müdürlüğünde Kenya’dan gelen uluslararası bir kargo içerisinde Khat cinsi uyuşturucunun izine rastladı. Yapılan analizde riskli bulunan gönderi açılarak arandı. Bitki çayı olarak beyan edilen gönderideki ürünler uyuşturucu ve kimyasal madde test cihazı ile analiz edildi. Analiz neticesinde 62 kilogram ağırlığındaki ürünlerin bitki çayı değil, Khat cinsi uyuşturucu olduğu belirlendi. Yapılan operasyonda uyuşturucuyu teslim almaya gelen şahıs göz altına alındı.

 

Esendere Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda ise İran’dan Türkiye’ye gelen bir tır şüpheli bulundu. Söz konusu tırda x-ray taraması ve narkotik dedektör köpek kontrolünden sonra gerçekleştirilen aramalarda araç çekicisinde bulunan sigara kartonlarının içerisine gizlenmiş toplam 6,5 kilogram ağırlığında metamfetamin cinsi uyuşturucu bulundu.

 

-Keklerin içinde uyuşturucu çıktı

 

Antalya’da havalimanında gerçekleştirilen bir diğer operasyonda içerisine uyuşturucu madde ilave edilen kekleri Türkiye’ye sokmak isteyen uyuşturucu kaçakçıları, Gümrük Muhafaza ekiplerinin titiz çalışması sonucu deşifre edildi. Riskli görülen yolcuların bagajlarında yapılan kontrollerde valizlerde bulunan keklere dedektör köpeklerin tepki verdiği gözlendi. Bunun üzerine numune alınarak analiz edilen keklerin içerisinde esrar cinsi uyuşturucu bulunduğu belirlendi.  Operasyon sonucunda 6 kutu kek içine ilave edilmiş yarım kilo uyuşturucu ele geçirildi. Uyuşturucuyu Türkiye’ye getiren şahıslar gözaltına alınarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı.  

 

Gümrük Muhafaza ekiplerinin geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarda toplam 255 kilogram uyuşturucu ele geçirilirken olaylarla bağlantılı olduğu düşünülen 5 kişi gözaltına alındı. Yürütülen soruşturmalara devam ediliyor.

Hibya Haber Ajansı