ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile telefonda görüştüğü ve ABD, Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum yönetimi arasındaki diplomatik mekanizmaya desteğini ifade ettiği bildirildi.
Telefon görüşmesinde konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, iki bakanın ikili ilişkileri derinleştirme konusundaki karşılıklı taahhütlerini yinelediklerini söyledi.
"İki bakan, bölgesel işbirliği ve anlaşmazlıkların barışçıl çözümü yoluyla Doğu Akdeniz'de istikrarın desteklenmesinin önemi üzerinde anlaştılar. ABD her iki tarafı da gerekli açıklığı, esnekliği göstermeye ve uzlaşma görüşmeleri için ortak bir zemin bulmaya çabalamaya teşvik ederken," dedi. Fiyat. (Blinken), Amerika Birleşik Devletleri'nin adayı Kıbrıslılar tarafından yönetilen ve Birleşmiş Milletler'in aracılık ettiği iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak tüm Kıbrıslıların yararına yeniden birleştirme çabalarını desteklemeye devam edeceğine söz verdi ve açıklamalarda bulundu.
Blinken'in Kıbrıs Rum tarafı, Yunanistan, İsrail ve ABD'yi içeren "3+1 diplomatik mekanizmaya" desteğini dile getirdiğini belirten Price, Blinken'in "Rusya ve Çin'in kötü niyetli etkilerine karşı" çabaların önemine vurgu yaptığını söyledi.