Çin ile Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) ülkeleri arasındaki ticaret hacminin son 20 yılda 20 kat arttığı bildirildi. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2001 yılında Çin ile SİÖ ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 12 milyar dolar iken, bu sayı geçen yıl 245 milyar dolara ulaştı. İki taraf arasındaki ticaret hacmi de 20 yıl boyunca 20 kat arttı.

Çin ile SİÖ arasındaki ticaret hacmi, bu yılın ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak, 180 milyar 600 milyon dolara ulaştı. Temmuz sonu itibarıyla, Çin’in SİÖ ülkelerine yaptığı yatırımlar 70 milyar doları, SİÖ Bankalar Birliği çerçevesinde sağladığı krediler ise 150 milyar doları aştı. SİÖ ülkelerine hizmet vermek amacıyla Çin’den 5 milyar dolar tutarında yatırım ile kurulan Çin-Avrasya Ekonomik İşbirliği Fonu, ilgili ülkelerde petrogaz, elektrik, kimyasal endüstrisi ve tarım gibi çok sayıda projeye destek verdi.

Yine temmuz sonu itibarıyla, Çinli şirketler SİÖ’ne üye ülkelerde Çin-Orta Asya Doğalgaz Boru Hattı, Çin-Kırgızistan-Özbekistan Otoyolu, Çin-Rusya Tongjiang Demiryolu Köprüsü ve Heihe Viyadüğü gibi altyapı projeleri başta olmak üzere 290 milyar dolar tutarında proje hayata geçirdi.

Öte yandan, Çin-Avrupa yük treni seferleri tümüyle SİÖ bölgesinden geçiyor. Çin-Avrupa yük treni seferlerinin sayısı yılın ilk sekiz ayında  yıllık bazda yüzde 32 artarak on bini aştı ve bu tren seferleri küresel endüstriyel tedarik zincirinin istikrarının güvence altına alınmasına büyük katkı sundu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı