Çin, uzay ile ilgili yeni beş yıllık planını açıkladı. Buna göre Çin, insanlara yaşam alanı yaratmak ve çok büyük uzay gemileri oluşturmak gibi uzayla ilgili mega projeler tasarlayıp geliştirmek niyetinde. Ülkede uzayla ilgili çalışmalar yürüten National Natural Science Foundation of China (NSFC), hükümete bu alanda önerilerde bulundu. Yeni beş yıllık planda, insan yerleşimleri ve olağanüstü genişlikteki uzay gemilerinin oluşturulması gibi "uzayda mega projelerin geliştirilmesi" konuları yer aldı.

Şu an için çok gerçek dışı gibi görünen birkaç kilometre genişliğindeki bir uzay gemisi, Çin’in gelecek yıllardaki hedefleri arasında yer buluyor. 1986 yılında bilimsel araştırmaların teşvik ve finansmanı için kurulan National Natural Science Foundation of China (NSFC), bu türden uzay gemilerinin “yörüngede uzun vadeli ikamet” için yapılmasını gerekli görüyor.

Bir kesim bilim insanı bu gemilerin yeryüzünde inşa edilip uzaya yollanmasını öngörürken bir diğer kesim, söz konusu uzay gemilerin parçalarını uzayda birleştirmeyi düşünüyor. Her iki durumun gerçekleştirilmesi için de zorunlu teknolojiler geliştiriliyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı