Sağanak yağışlar Çin'in merkezi Henan eyaletini kasıp kavurarak toprak kaymalarına ve Zhengzhou'nun yeraltı raylı sistemini kısmen sular altında bırakan sel baskınlarına neden olurken en az 25 kişi öldü.

Yerel hükümet yetkilileri, askerlerin kurtarma çabalarına öncülük etmesi nedeniyle Çarşamba günü yaklaşık 200.000 sakinin 10 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Zhengzhou şehrinde tahliye edildiğini söyledi.

Salı günü sosyal medyada paylaşılan görüntüler, Zhengzhou metrosundaki bir vagonda suda boyunlarına kadar tırabzan tutan yolcuları gösterdi. Diğer yolcular, vagon pencerelerinin dışındaki tünellerde yükselen suyun videolarını çekti.
Şehir yetkilileri Çarşamba günü bir Weibo gönderisinde, eyalet başkentinin "Zhengzhou metrosunda su birikintisine neden olan bir dizi nadir ve şiddetli yağmur fırtınası yaşadığını" söyledi.

Yetkililer, metroda en az on iki kişinin öldüğünü, beş kişinin daha yaralandığını ve 500'den fazla kişinin kurtarıldığını söyledi.

Hayatta kalanlardan biri sosyal medyadan "Su göğsüme ulaştı" yazdı. "Gerçekten korktum, ama en korkunç şey su değil, vagonda azalan hava kaynağıydı."

Resmi Xinhua haber ajansı, evlerin ve duvarların çöktüğü Gongyi kentinde 4 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, yağışların çok sayıda heyelana neden olduğunu da sözlerine ekledi.


Hafta sonundan bu yana alışılmadık derecede aktif bir yağışlı mevsimde Henan eyaletini vuran fırtınalar nehirlerin taşmasına, bir düzine şehrin sokaklarını su basmasına ve milyonlarca insanın günlük yaşamını alt üst etmesine neden oldu.

Pekin'in yaklaşık 700 km (431 mil) güneydoğusundaki Zhengzhou'daki hava durumu yetkilileri, yağışların 60 yıl önce rekorlar kırıldığından bu yana en yüksek olduğunu ve şehrin tipik olarak yılda üç günde bir yağan yağmur türünü gördüğünü söylüyor.

Kentin yıllık ortalama 640.8 mm (25.2 inç) ile karşılaştırıldığında, o sırada Zhengzhou'ya yaklaşık 617.1 milimetre (24.3 inç) yağmur yağdı.

Yerel basında yer alan meteorologlara göre, yağış sadece "bin yılda bir" idi.

Pekin merkezli El Cezire'den Katrina Yu, "İnsanlar olanları kaydetmeye çalıştığında şok oldular" dedi. "Bu, birçok insanın yaşamları boyunca gördüğü en fazla yağmur. Birçoğu durumu 'korkunç' olarak nitelendirdi.


Yetkililer, bir gecede meydana gelen selin, yaklaşık yedi milyonluk bir şehir olan Luoyang'daki Yihetan barajında ​​"her an çökme" riski altında 20 metrelik (66 ft) bir gedik oluşturduğu konusunda uyardı.


Patlama ve sel saptırma da dahil olmak üzere acil müdahale için askerler gönderildi.

Çarşamba günü yağmur yağmaya devam ederken, arama ve kurtarmaya yardımcı olmak için bölgeye binlerce itfaiyeci ve birlik görevlendirildi ve Başkan Xi Jinping devlet televizyonuna çıkarak her düzeydeki yetkililerin insanların güvenliği ve sel önleme uygulamalarına öncelik vermesini talep etti. ve afet yardım önlemleri.

Cumhurbaşkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Bazı rezervuarların barajları patladı ... ciddi yaralanmalara, can kaybına ve mal hasarına neden oldu" dedi. "Sel kontrol durumu son derece ciddi."


Shaolin Tapınağı ve diğer birçok kültürel mekana ev sahipliği yapan Henan eyaleti, Çin'in en kalabalık bölgelerinden biri ve hem sanayi hem de tarım için önemli bir üs.

Çin'in yağışlı mevsiminde sel yaygındır, ancak tehdit, kısmen kapsamlı baraj ve bent inşaatı nedeniyle on yıllar boyunca daha da kötüleşti.

'Hiç bu kadar şiddetli yağmur görmemiştim'
Bazı vatandaşlar geceyi işyerlerinde veya otellerinde geçirdi.

56 yaşındaki restoran müdürü Wang Guirong, mahallesinde elektrik olmadığı söylendikten sonra restoranındaki kanepede uyumayı planladığını söyledi.

Wang, "Hayatım boyunca Zhengzhou'da yaşadım ve hiç bugünkü kadar şiddetli bir yağmur fırtınası görmedim" dedi.


İl Şebeke Zhengzhou Güç Kaynağı Şirketi, yağmur nedeniyle bir şehir trafo merkezini kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

Su basan metro sistemi kapatıldı, tren seferleri askıya alındı ​​ve yüzlerce uçuş iptal edildi.

Salı gününden bu yana okulların ve hastanelerin sular altında kaldığı ve bazı çocukların anaokullarında mahsur kaldığı bildiriliyor.

People's Daily'nin haberine göre, Zhengzhou'daki 7.000 yataklı Birinci Bağlı Hastane tüm gücünü kaybetti ve hatta malzemeleri kesti.

Hastane, yaklaşık 600 kritik hastayı alternatif tesislere nakletmek için yarışıyordu.

(Dış Basın)