Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, dün CBS’e verdiği röportajda, Çin’in Ukrayna konusundaki tutumunu yineleyerek ABD gibi Batılı ülkelerin Ukrayna sorunu bahanesiyle Çini karalama eylemini sert bir dille eleştirdi.

Qin Gang, “Çin’in Rusya’ya askeri yardım sağlama söylentisi bir uydurmadır, buna karşı çıkıyoruz.” dedi.

Rusya-Ukrayna askeri çatışmasının ortaya çıkmasından önce ve sonra, bazı ABD’li siyasetçiler ve medya kuruluşları, durmadan Çin'e ilişkin sahte haberler yaymaktadır.  Bunlara bir örnek olarak, Çin'in Rusya'ya askeri yardım sağlayabileceği söylentisi de ABD'nin dökmeye özen gösterdiği bir tür "kirli su”dur, bazı Batılı ülkeler de ABD’yi takip etmektedir. Hatta bazı ABD’li yetkililer buna dayanarak Çinli şirketlere yaptırım uygulamak tehdidinde bulundu.

Amerikan hegemonyasına dayanarak "kayıtsız yalan söyleme" tarzına, artık uluslararası toplum yabancı değil.

ABD’nin bundan 19 yıl önce bir tüp çamaşır tozu kullanıp, dünyayı aldatarak Irak'ı işgal etmesi hala zihinlerimizde canlılığını koruyor.

ABD eski dışişleri bakanı Mike Pompeo'nun söylediği "Aldatıyoruz, yalan söylüyoruz ve çalıyoruz” sözü, Amerikan dolandırıcılığının en iyi kanıtıdır.

Bu kez ABD’nin Ukrayna meselesini bahane ederek, Çin'e yönelik sahte bilgi uydurması, sadece "Yalan İmparatorluğu"nun oynadığı bir oyundur. Bu eylem, Çin’i karalamayı, Çin-Rus ilişkilerini bozmayı ve çatışmaları dış dünyaya aktarmayı hedefliyor. 

Çin, Ukrayna’ya defalarca insani yardım malzemesi gönderdi

Ukrayna krizinin ortaya çıkmasından bu yana, Çin taraflar arasındaki barış ve müzakereye özen göstererek Ukrayna’daki insani krizin önlenmesi için 6 öneride bulunmuştu.

Şu ana kadar Çin, herhangi bir tarafa silah ve mühimmat sağlamak yerine birkaç grup halinde Ukrayna’ya gıda, ilaç, uyku tulumu ve bebek sütü tozu gibi insani yardım malzemeleri gönderdi.

Çin tarafı ayrıca durumun gelişimine ve gerçek ihtiyaçlara uygun olarak Ukrayna’ya insani yardım sağlamaya devam edeceğini açıkladı.

ABD, Ukrayna krizinde yangına benzin döküyor

ABD bakımından, Rusya-Ukrayna askeri çatışmasının ortaya çıkmasından sonra, ABD Batılı ülkelerle birlikte Rusya’ya kapsamlı yaptırım yapmayı sürdürerek Ukrayna’ya büyük miktarda askeri yardım sağladı ve krizi daha ciddi bir hale soktu.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından 16 Mart’ta imzalanan muhtıraya göre, ABD Savunma Bakanlığı Ukrayna'ya çok sayıda saldırı silahı da dahil olmak üzere 800 milyon dolarlık ek silah yardımı sağlayacak.

Bir taraftan Çin tarafların barış ve müzakere yapmasına özen göstererek insani yardım sağlıyor, diğer taraftan ABD devamlı olarak askeri yardım gönderip tek taraflı yaptırımı artırıyor.

Çin ve ABD, sizce kim barışı savunuyor, kim zıtlaşmayı kışkırtıyor?  Uluslararası toplum bu soruya adil bir şekilde cevap verecektir.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı