İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Pandora Belgeleri ile ortaya çıkan ve vergiden kaçınmak için vergi cennetine para aktardıkları ileri sürülen, Türkiye iş dünyasının özellikle hükümete yakın iş insanlarının vergi ödeyip ödemediklerini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sordu.

Millet cehennemi yaşarken saray müteahhitleri vergi cennetinde

Çıray, Ekim ayının başında tüm dünya genelinde sızdırılan Pandora Papers belgeleriyle ileri sürülen iddiaları meclis gündemine taşıdı. Türkiye’nin derin bir ekonomik buhran döneminden geçtiğini ve son gelen yüksek zamlar ile birlikte milletimiz için hayatın adeta bir çileye dönüştüğünü söyleyen Çıray, saray zenginlerinin Virjin Adaları’nda cenneti yaşadığını belirtti. Çıray şöyle devam etti:

“Devlet mekanizmasının en birincil işlevi ödediğimiz vergilerimizin adaletli bir şekilde yönetilmesidir. Milletler siyasi partilere adaletli şekilde vergi toplansın ve devleti yönetirken toplanan vergileri hakkaniyetli bir şekilde kullansın diye oy verir. Ama gelin görün ki, bu siyasi iktidar döneminde çoğunluğun yoksulluğu azınlığın cennetine dönüşmüş durumda. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa kişi başına gelirde yedi sene üst üste düşüş yaşandı. Tarihte görülmemiş bu düşüş yaşanırken sarayın müteahhitleri, sarayın medya patronları ve diğer pek çok kişi ve kuruluş servetlerini vergiden kaçırmak için offshore şirketler üzerinden vergi cennetine aktarıyor ve devleti yöneten hükümet buna göz yumuyorsa, artık o noktada eşitlikçi ve adaletli bir iktidar kalmamış demektir.”

MASAK NEREDE?

Türkiye’nin vergi sistemi torba kanunlarla yönetilir oldu diyen Çıray, içinde bulunduğumuz ucube rejimde Sn Erdoğan vergi ve zamlar konusunda yetkilerini her geçen gün daha da artırıyor, dedi. Çıray, tek bir imza ile vergilere zam yapılıp zaten geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşımız her geçen gün yoksullaşırken, saraydan adrese teslim kamu ihaleleri ile ceplerini dolduran yandaş şirketlerin ve patronların vergi muafiyeti için servetlerini kaçırması kabul edilebilir değildir. Çıray şöyle devam etti:  “Türkiye iş dünyasından pek çok zengin ismin ve bu isimlerin yakın akrabalarının vergiden kaçınmak için vergi cennetine para aktardıkları ya da gayrimenkuller satın aldıkları ileri sürülüyor. Peki Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK nerede? Bu iddialar ile ilgili bir soruşturma başlattı mı? Milletimiz artık yaşanan tüm bu adaletsizliklerden, yolsuzluklardan, fakirlikten bıktı. Söz konusu iddialar tatmin edici bir şekilde milletimize açıklanmalı.”

Çıray şu soruları yöneltti:

Pandora belgelerinde adı geçen ve vergi cennetine para aktardığı ileri sürülen söz konusu kişi ve kurumlar söz konusu yatırım ve para transferlerinde vergi ödemişler midir?

Eğer ödememişler ise servetlerini yurtdışına aktardığı belirtilen söz konusu kişi ve kurumlardan vergi almayı düşünüyor musunuz?

Yurt dışına kaçırılan bu paraların ne kadarı meşru ne kadarı meşru olmayan yollardan kazanılmıştır?

Mali suçları araştırma kurulu (MASAK)’nun bu iddialar ile ilgili başlatmış olduğu bir soruşturma var mıdır?


Hibya Haber Ajansı