Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Geçen sene Necip Fazıl Ödülleri'ni kazananları açıklamış fakat töreni yapamamıştık. Necip Fazıl Ödülleri'nde 8. seneyi geride bırakıyoruz. Alim, sanatçı ve şairlerin hayattayken kıymetinin bilinmesini bugün daha iyi anlıyoruz. 

80 yıllık ömrü boyunca bu ülkenin düşünce ufkunu genişleten, edebiyatında, sanatında ve estetiğinde derin izler bırakan Üstat Necip Fazıl'ı rahmetle, tazimle, hayır dua ile anıyoruz.

Hiç şüphesiz bu ödüllerin asıl vasfı, kültür ve sanat hayatımızı esir alan klan dayanışmasını ve ideolojik vesayet zincirlerini parçalamasıdır.

Üstadın değerli evlatlarından Mehmet beye de şahsım ve milletim adına çok teşekkür ediyorum. Hiç şüphesiz bu ödüllerin, kültür sanat hayatımızdaki vesayet zincirlerini parçalamasıdır. İlim ve fikir yoksunu bu kişilerin Necip Fazıl'ı diline dolama sebebi budur. Necip Fazıl nedeniyle bunların konforu bozulmuştur. Sadece AKM'nin inşa sürecinde sergilenen rezillikler bu insanların gerçek yüzünü gösterdi. 

2021 Necip Fazıl Şiir Ödülü'nü Mustafa Aydoğan'a takdim ediyoruz.

Hikaye ve roman alanında "Asla pes etme, hatırlı yara, kar makamı" gibi eserleri edebiyat dünyamıza kazandıran Mukadder Gemici'yi görüyoruz.

Yaratılmışların en şereflisi olan insanı değersizleştiren her türlü yaklaşımı reddediyoruz.

İslam düşüncesindeki kıymetli eserleri ile fikir dünyamızı zenginleştiren Tahsin Görgün hocamızı tebrik ediyor ve bu yılki Fikir Araştırma Ödülü'nü kendilerine takdim ediyoruz.

Üstad Necip Fazıl gençlerin okumasından daima mesrur, mutlu olmuştur.

Ödüllerimizin kuşatıcı bir anlayışla sürdürmesi gerektiğini düşünüyorum. 2014 yılından beri takdim ettiğimiz Necip Fazıl ödüllerine ahde vefanın tescili olarak bakıyoruz. Her yıl mümtaz ödül sahiplerini tespit eden ödül jürisindeki hocalarımıza teşekkür ediyorum."

 


Hibya Haber Ajansı