Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başlaı şöyle:

"Afrika kıtasındaki tüm ziyaretlerimizde olduğu gibi bugün de bize kalabalık bir iş adamı heyeti katılıyor. Amacımız iş adamlarımızın burada yatırım yapmasını teşvik etmemizdir.

Karşılıklı ziyaretlerimizin ikili ilişkilerimizde yeni bir sayfa açacağına inanıyorum. 

İş adamlarımızın birbirlerini daha iyi tanıması için imkan sağlanacaktır. Atacağımız yeni adımlarla bunun için gerekli zemini oluşturacağız.,

Angola ile görüşmelerimizde ekonomik ve ticari ilişkileri ele aldık. İkili ticaretimizi kısa vadede 500 milyon dolara çıkarma kararı aldık.

Bugün imzaladığımız anlaşmalarla işbirliğimizin ahdi zeminini pekiştirdik.

Amacımız firmalarımızı Angola’da iş yapmaya, yatırım ve ticaret yapmaya teşvik etmektir.

Türkiye-Angola ilişkilerinin hak ettiği seviyeye gelmesine büyük önem veriyoruz.

2005 yılında başlattığımız Afrika açılımı kıta ile olan kadim dostluğumuzun perçinlenmesini sağladı.

G-20 üyesi Türkiye ile Afrika'nın yükselen yıldızı Angola'nın ilişkilerini geliştirmekte geç kalması üzücü. Karşılıklı ziyaretlerle tarihi bir adım attık.

2005 yılında başlattığımız Afrika açılımı ile bölgede kadim dostluğumuzu geliştirdik. Kıtadaki büyükelçilik sayısını 43'e çıkardık.

Ülkemizin güçlü sağlık altyapısından istifade eden Afrikalı misafirlerimizin sayısı ciddi şekilde arttı. Angola'da nitelikli hastaneler, üniversiteler yapabiliriz.

Afrika kıtası ile iş birliğimizi güçlendirmenin mücadelesini verdik. Turizm ve eğitime kadar oldukça geniş bir yelpazede ilişkilerimizi kuvvetlendirmeye çalıştık

2021'i yüzde 9'luk bir büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz.

Dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde 7 firmamız bulunuyor. 

Türkiye - Angola ilişkilerinin hak ettiği seviyeye ulaşmasında elbette devlet adamlarının sergilediği irade çok önemlidir."

Hibya Haber Ajansı