Tunus hükümetini darbeyle suçlayan Nahda partilerinin destekçilerini de araştırdığını duyurdu.
Ne güvenlik güçleri ne de yargı, Ayari'nin tutuklanması hakkında yorum yapmak için hemen müsait değildi.

Ayari'nin karısı Cyrine Fitouri, Reuters haber ajansına telefonla, kendilerini bir başkanlık güvenlik biriminin üyesi olarak tanıtan yaklaşık 20 sivil giyimli erkeğin Cuma günü erken saatlerde evlerine baskın düzenlediğini ve onu tutuklarken şiddet uyguladıklarını söyledi.

"Annesi bağırırken onu zorla aldılar" diyen kadın, aileye onu götürürken onları filme almamalarını söylediklerini de sözlerine ekledi.

Ayari'yi temsil eden bir avukat Al Jazeera'ya sivil giyimli güvenlik güçlerinin parlamenteri bilinmeyen bir yere götürdüğünü söyledi. Ayari'nin daha önce soruşturma için çağrılmadığını da ekledi.

Ne güvenlik güçleri ne de yargı temsilcileri Ayari'nin tutuklanması hakkında yorum yapmak için hemen müsait değildi.

Saied Pazar günü acil durum önlemlerini açıklarken, ayrıca kamu davalarını üstleneceğini ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırdığını ve onları mevcut suçlamalara karşı savunmasız bıraktığını söyledi.

Video oynatmak
Şiddeti araştırmak
TAP haber ajansının Cuma günü bildirdiğine göre, Tunus, tutuklamadan saatler sonra, cumhurbaşkanını darbeyle suçlayan siyasi parti Ennahda'nın, cumhurbaşkanını protesto ederken parlamento dışında arbedeye karıştıktan sonra destekçilerini soruşturmaya başladığını duyurdu.


Pazar günü Saied'in başbakanı görevden alması, parlamentoyu bir ay süreyle dondurması ve yürütme yetkisini devraldığını söylemesinin ardından her iki hamle de Tunus'taki hak ve özgürlüklere ilişkin endişeleri artırabilir.

Parlamentonun en büyük partisi Nahda, ordu tarafından kuşatılmasının ardından Pazartesi günü erken saatlerde binanın önünde oturma eylemi yaptı. Yüzlerce Ennahda ve Saied taraftarı taş ve şişe atarak karşı karşıya geldi.

"Şiddet eylemlerinde bulunmaya teşebbüs" suçlamasıyla soruşturma altına alınanlar arasında önemli bir parti konseyinin üyesi, parti liderinin meclis başkanı olan eski koruması Rached Ghannouchi ve personelinin onursal üyesi de bulunuyor.

Aynı zamanda mevcut olan Said'in destekçileri hakkında henüz bir soruşturma açıklanmadı.


Perşembe günü Said, ABD'nin kendisini ülkeyi “demokratik yola” döndürmeye çağırdığı ve kilit sivil toplum gruplarının anayasaya uyması gerektiğini söylediği için Tunusluların özgürlüklerini ve haklarını destekleyeceğini söyledi.

Eylemleri, yıllarca süren kötü yönetim, yolsuzluk, siyasi felç ve ekonomik durgunluğun COVID-19 vakalarında ölümcül bir artışla ağırlaştığı Tunus'ta yaygın bir halk desteğine sahip görünüyor.


Siyasi bağımsızlığını ilan eden yargı, bu hafta daha önce Saied'e karşı çıkan üç siyasi parti hakkında soruşturma açtığını ve şimdi birkaç milletvekili hakkında soruşturma başlattığını söyledi.

(Dış Basın)