Bakan Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve heyetleri Cenevre’ye ulaştı.  

Dün Ankara'ya gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile basına kapalı görüşme gerçekleştiren Tatar, bu sabah ziyaretini tamamlayarak Çavuşoğlu ve heyetiyle birlikte Türkiye’den yola çıkmıştı.

CENEVRE KONFERNSI BAŞLIYOR

1968'den bu yana devam eden Kıbrıs sorununa çözüm arayışları devam ediyor. BM öncülüğünde bugün gerçekleştirilecek konferansla Kıbrıs'ın federasyon mu yoksa iki devletli çözüm ile mi yoluna devam edeceği görüşülecek.

53 yıllık Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılacağı konferasn bugün Cenevre'de düznelenecek.

 KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bu kez ‘iki devletli çözüm’ talebiyle masaya oturarak taleplerini dile getirecek. Atina yönetimi ile Rumlar ise ‘federasyonda’ ısrarlı. İngiltere ise orta yol ararken bir yandan da KKTC'ye direk uçuşların başlatılması konusunda değerlendirme yapıyor.

 İngiliz Sunday Express'te yer alan habere göre, İngiltere, Cenevre'de BM öncülüğünde gerçekleştirilecek olan görüşmelerde Kıbrıs Adası'nı neredeyse 60 yıldır ikiye bölen siyasi krize barışçıl çözüm bululunabileceği ve bunun da 'tarihi bir fırsat' sunabileceği belirtilmişti.

 Sorunun çözümü için İngiltere'de yaşayan 300 bin Kıbrıslı Türk'e yardım edeceği de belirtilirken iki ülke arasında doğrudan uçuşların başlamasının da düşünüldüğü söylendi.