Arab News'ten Angelos Atahnasopoulos haberinde, Haziran ayı, Yunan-Türk ilişkilerinin orta ve uzun vadeli geleceği için değil, aynı zamanda Ankara'nın AB ile ilişkisinde atılacak bir sonraki adım için de çok önemli olabilir değerlendirmesinde bulundu.

NATO ve AB'nin sırasıyla 14-25 Haziran'da Brüksel'de düzenlenecek "ikiz zirveleri", iki rakip arasındaki havanın temizlenmesine ve daha olumlu bir gündeme zemin hazırlanmasına yardımcı olabilir.
Atina ve Ankara, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında NATO zirvesinin oturum aralarında ikili görüşme olasılığını araştırıyor.

Ancak henüz bir anlaşma sağlanabilmiş değil ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Mayıs ayında Atina'ya yapmayı planladığı ziyaret, böyle bir görüşme için yeterli ortak zemin olup olmadığını ortaya koyacak.

Ancak Erdoğan 14 Haziran'da ABD'li mevkidaşı Başkan Joe Biden ile de bir araya gelecek ve ikili gündemde S-400 füze sisteminden Doğu Akdeniz anlaşmazlığına kadar ağır siklet konular ele alınacak.

Birkaç gün sonra, AB liderleri bloğun Türkiye ile olan ilişkisiyle bir kez daha ilgilenecekler.

Mart ayındaki son Avrupa Konseyi'nden bu yana, üye ülkeler Gümrük Birliği'nin yükseltilmesi ve AB-Türkiye Göç Bildirisi gibi konularda olumlu bir gündemi desteklemeyi amaçlayan Ankara'ya yönelik çift bir yaklaşım izlemeye karar verdi.
Buna paralel olarak AB, Ankara'nın geçen yaz Yunan adalarına yakın deniz bölgelerine sismik gemiler göndermesi, her iki devletin egemenlik haklarını ihlal etmesi ve bölgesel gerginliklere yol açması sonrasında Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik davranışlarını izliyor.

Bölgede daha sürdürülebilir ve uygulanabilir bir ilişki umudu var mı?
Atina Panteion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü İcra Direktörü Konstantinos Filis, "Türkiye'nin tartışmalı sulardaki yasadışı faaliyetleriyle ilgili bariz bir gerginliğin ortadan kaldırıldı, ancak Ankara kışkırtıcı söylemini sürdürerek Yunanistan'ı düzenli olarak tehdit ediyor." dedi.

Başbakan şöyle devam etti: "Ancak temel sorun, diplomatik çabalara ve keşif müzakerelerinin yeniden başlamasına rağmen, iki tarafın on yıllardır ikili ilişkileri olumsuz etkileyen temel sorunlarla uğraşmaktan kaçınmasıdır. Ancak aynı zamanda, gerginliğin kontrol altında olduğunu göstermek uygundur."
Pek çok uzman, Türkiye ekonomisi giderek artan sorunlarla karşı karşıya olduğu için Ankara'nın fırsatçı nedenlerle bile OLSA AB ile daha yakın ilişkiler kurmak istediğine inanıyor. "Yaklaşmakta olan Avrupa zirvesinde Türkiye ile ilişkilerin bir kez daha incelenmesi bekleniyor. Yaptırımlar söz konusu olmayabilir, ancak AB-Türkiye gündemini yenileme konusunda sert bir gelişme öngörmüyorum." dedi.
"Biden faktörü kesinlikle çok önemli. İnsan hakları ve demokrasi konusundaki ısrarı Avrupalıların buna uymasını zorunlu hale getirdi. Dolayısı böyle bir ortamda ve Ankara'nın Avrupa değerlerinden sürekli geri çekilmesi göz önüne alındığında, sözde olumlu gündemi serbest bırakmak kolay bir iş olmayacaktır. AB'nin Türkiye adına daha sağlam bir yaklaşıma ihtiyacı var. Mart 2016'da yaşanan ve göç krizini ele alan ortak bildirinin revizyonu düşünülebilir." diye de ekledi.


Siyaset profesörü ve tanınmış Yunan düşünce kuruluşu ELIAMEP'in yöneticisi George Pagoulatos şunları söyledi: "Avrupa Konseyi 25 Mart'ta, önceki Avrupa Konseyi sonuçlarında belirtilen koşullara bağlı olarak, Türkiye ile 'aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir bir şekilde' olumlu bir şekilde etkileşime girmeye hazır olduğunu özetledi.
"Halk sağlığı, iklim, terörle mücadele ve göç yönetimi de dahil olmak üzere bir dizi 'düşük siyaset' işbirliği alanı vardır. Bu ikili yaklaşım doğru çerçevedir; Doğu Akdeniz'deki hukukun üstünlüğü ihlalleri ve provokasyonları hakkındaki sicili göz önüne alındığında, Olumlu bir gündem, Türkiye'nin eylemlerine son derece şartlıdır."


Gümrük Birliği'nin yükseltilmesi tüm taraflar için kazan-kazan çözümü sağlayabilir mi? Pagoulatos, "Gümrük Birliği, ticari ilişkilerin yoğunluğu göz önüne alındığında hem AB hem de Türkiye için önemli olmaya devam eden tek kurumsallaşmış araçtır." dedi.
"Özellikle Türkiye'nin Gümrük Birliği'ni güncellemek için güçlü bir teşvik var. Bu da başlı başına Türkiye ile AB ilişkilerinde siyasi ve ekonomik bağları güçlendirmek için bir fırsat sunuyor." diye de ekledi.