Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilere açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bilindiği üzere  NATO zirvesinde öncelikli olarak NATO ülkeleri olarak neler yaptık.? Neler yapıyoruz? Neler yapacağız? Bunlar gündeme gelecek.

Türkiye'ye tabi NATO ülkeleri arasında ilk 5'te yerini alan güçlü bir ülke. Bununla birlikte Türkiye-Amerika arasındaki ilişkileri sayın Biden ile ele alma imkanımız olacak.

Bunun yanında ikili görüşmelerimiz var. Bu görüşmelerin içerisinde İngiltere Başbakanı sayın Boris Johnson'la ondan sonra Fransa Başbakanı Macron'la, bunun yanında yine aynı şekilde Almanya Şansölyesi Merkel ile görüşmemiz var.

Yine Letonya, Litvanya, bunların Başbakanları ile Cumhurbaşkanları ile o ülkelerle görüşmelerimiz olacak tabi bu sayı artar eksilmez. Böyle bir zincir ikili bir şekilde orada bu görüşmeleri devam ettireceğiz.

Tabi bir de NATO üyeleri olarak oradaki sunumlarımız olacak. Bu sunumların müteakiben de yine orada basın açıklamamız NATO zirvesinden sonra yapılacak.

Daha sonradan son görüşmemiz olarak Biden ile olağan görüşmemizin ardından da Azerbaycan'a geçeceğiz.

Azerbaycan'da malum önce Fuzuli'ye ineceğiz, daha sonra Fuzuli'den İlham Aliyev kardeşimle Şuşa da buluşarak, iki ülke olarak aramızda bir sözleşmeyi imzalayacağız.

Türkiye Azerbaycan arasında kapsamlı bir sözleşme olacak. Azerbaycan Türkiye arasındaki milli maçı beraber izleyeceğiz ve yine orada Türkiye'nin yapacağı Avrupa Şampiyonası ile ilgili bir maçı izleme şansımız olacak.

Ermenistan konusu gündeme geldiğinde ki gelecek, geldiğinde bunların hepsini bizler de gündeme getireceğiz.

Münbiç PKK'nın işgali altında değil, PKK belli yerlerde, orada eylemler yapıyor ama orada tamamını işgal etmiş falan değil.

Aşılamada ifade ettiğimiz 32 milyonu yakaladık ve bir taraftan da aşılarımız geliyor. Gerek Biontech gerek bunun yanında Çin ile yaptığımız görüşmeler, anlaşmalar var.

Turizm noktasında da Kültür Turizm Bakanımız olsun, ilgili bakanlarımız olsun, İngiltere ile bağlantılarımızı Rusya'dan bir heyet biliyorsunuz Antalya'ya gelmek suretiyle burada turizme yönelik görüşmeleri yapacaklar ve öyle zannediyorum ki süratle bir turizm atağı, bir turist atağı inşallah başlayacak."

Hibya Haber Ajansı