Fed Başkanlarından gelen güncel açıklamalara bakacak olursak;

 

St. Louis Fed Başkanı Bullard, “Önümüzdeki birkaç toplantıda komitenin daha şahin bir yöne gitmesi gerektiğini düşünüyorum, bu nedenle enflasyon riskini uygun şekilde yönetiyoruz” dedi.

 

·        “Bence taper tantrum sorununu aştık, çünkü tapering ile devam ettik. Daha hızlı hareket edebilirdik -- bu konuda isteğe bağlı tuttuk, uygunsa daralmayı hızlandırabiliriz.”

·        “Masaya koyacağım ve koyduğum başka bir husus da, bu kararı bir süre beklemek yerine, bilançonun daralma sonunda akışına izin verebiliriz. Bence bu, diğerlerine göre biraz daha şahin bir politikaya sahip olmanın bir yolu olur.”

 

Varlık alımlarındaki düşüş noktasında, Fed’in eşiğini zorlayacak temel olgu olan enflasyondaki zorlayıcılık artıyor. Doğal olarak açıklanan son TÜFE verileri de faiz artırım beklentilerini etkiliyor. 2023 veya 4Ç22 olarak oluşturulan pazar ölçeğine göre erken zamanlama için fiyatlama arttı. Faiz artışında ise Haziran ve Temmuz 2022 de radarda. Bu fiyatlar enflasyon endişesine göre şekillenecek. Aralık FOMC toplantısında yapılacak revizyonlar, 5 yıllık ve 10 yıllık enflasyon başabaş oranlarında zirve hareketinin teyit edilmesinde önemli olacak. Duruma göre Fed'in 15 milyar dolarlık kesintileri 20 milyar dolara çıkarması beklenebilir.

 

Biden’ın yeni dönem Fed başkanlığı konusunda Powell veya Brainard arasında önümüzdeki dört gün içinde karar vermesi bekleniyor. Muhtemelen ikisi de Kongre’den onay alacaktır. Fed’de diğer boş pozisyonları doldurmak konusunda da karar verilmesi muhtemel. Trump döneminde bir koltuk boştu ve o dönemde atanan başkan yardımcısı Quarles sene sonunda ayrılırken Clarida’nın da görev süresi Ocak sonunda doluyor. 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı