İsrail'in ana Batı Şeria yerleşimci örgütünün eski bir yetkilisi olan Naftali Bennett, Çarşamba günü imzalanan bir patchwork koalisyonu kapsamında İsrail'in yeni lideri olacak.
Gazze'de hükümet çalışanı olan 29 yaşındaki Ahmed Rezik, "Bir İsrail lideriyle diğeri arasında hiçbir fark yok." dedi.
"Ulusları için iyi ya da kötüdürler. Ve iş bize geldiğinde, hepsi kötüdür ve hepsi Filistinlilere haklarını ve topraklarını vermeyi reddediyorlar."
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) temsilcilerinden Bassem Al-Salhi, Bennett'in Netanyahu'dan daha az aşırı olmadığını belirterek, şunları kaydetti: "Hükümette ne kadar aşırı olduğunu ifade etmeyi sağlayacaktır."
Gazze Şeridi'ni kontrol eden İslamcı grup Hamas, İsrail'i kimin yönettiğinin bir fark yaratmadığını söyledi.
"Filistinliler tarih boyunca sağ, sol, merkez dedikleri gibi onlarca İsrail hükümeti gördüler. Ancak filistin halkımızın hakları söz konusu olduğunda hepsi düşmanca davrandı ve hepsinin düşmanca yayılmacı politikaları vardı." dedi.
İsrail'de bir ilk olacak bir hükümet koalisyonunda, İsrail'in kültür ve mirasa göre Filistinli ve vatandaşlık yoluyla İsrailli olan yüzde 21 Arap azınlığının üyeleri tarafından seçilen İslamcı bir parti yer alacak.
Lideri Mansour Abbas, koalisyon anlaşmasının Arap kasabalarındaki altyapıyı iyileştirmek ve şiddet suçlarıyla mücadele etmek için 53 milyardan fazla şekel (16 milyar dolar) getireceğini söyledi.
Ancak Batı Şeria ve Gazze'de düşman olarak gördükleri şeyin tarafını tuttuğu için eleştiriliyor.
"O bir hain. Gazze'de 21 yaşındaki Badri Karam, "Gazze'ye yeni bir savaş başlatmak için oy vermelerini istediklerinde ne yapacak?" dedi.
"Filistinlilerin öldürülmesinin bir parçası olarak bunu kabul edecek mi?"