Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kapalı Maraş'ın yeniden yerleştirileceğini açıklamasının ardından KKTC'den bir adım geldi.
Kıbrıs Rum Yönetimi, BM kararlarının ihlal edildiğini iddia ederek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvurdu.
Avrupa Birliği'ni çözüm konusunda verdiği sözleri tutmamakla suçlayan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kapalı Maraş'ın yeniden yerleştirileceğinin müjdesini verdi. Erdoğan'ın açıklaması Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, İngiltere ve AB ülkelerinin tepkisini çekti.
'KARAR İHLALİ'
Söz konusu adımı kabul edilemez olarak nitelendiren Kıbrıs Rum Yönetimi, konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşıyor. Kıbrıs Rum mevkidaşı Nikos Dendias ile bir araya gelen KKTC Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, konuyu gündeme getirmek için BMGK'ya başvurduklarını söyledi.
Christodoulides, “Atılan bu adımlar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir şekilde ihlalidir. Yeniden başlaması için efor sarf edilen görüşmelere etkisi negatif olacaktır” ifadelerini kullandı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kapalı Maraş'la ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:
“Atılan adımlarla Maraş'ta yeni mağduriyetler oluşturulmayacak, bilakis mevcut mağduriyetler giderilecektir. Bizim kimsenin toprağında, hakkında, mülkünde gözümüz yoktur. Kimse de bizim ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hakkına el uzatamaz. Cumhurbaşkanı Sayın Tatar'ın bizlerle paylaştığı kararla Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır. Açılımın öncelikle Kapalı Maraş'ın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyuyor.”dedi.


Kıbrıs Postası