TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri a kışı sakindi. Fitch’in yaptığı webinar toplantısında genel hatlarıyla Türkiye bankacılık sektörü ele alınırken hükümetin sağladığı teşviklerin azaldığı ve yükselen faiz oranlarının bankaların marjları üzerinde baskı yarattığı ifade edildi. Kredi notunun BB- olarak tutulması Türkiye'nin rezervlerinin kalitesinde kötüleşmeyi, makroekonomik politikasında zayıflığı yansıttığını söyleyen Fitch yetkilisi kurda son dönemdeki değer kaybının Türkiye'de enflasyon baskılarını artırdığını, 2021 sonunda enflasyonu %11 ve politika faizinin % 15 tahmin ettiklerini açıkladı. New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nde süren Halkbank’ın temyiz davasında, üç hakimden oluşan mahkeme heyeti, dava dosyasını Nisan ayının ilk haftasında yapılacak ara duruşmada ele alacağını bildirdi. Halkbank’ın avukatlarının, başsavcılığın dilekçesine 17 Mart tarihine kadar cevap vermesi gerekiyor. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen Halkbank davasının duruşmalarının daha önce 1 Mart’ta başlayacağı açıklanmış, daha sonra da 3 Mayıs'a ertelenmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, piyasalarda merakla beklenen Ekonomik Reform Paketi’ni cuma günü açıklayacağı bildirildi. Reforma paketine karşı piyasanın hassas olduğunun ve beklentilerin karşılanmaması halinde piyasada sert hareketler görülebileceğinin altını çizelim.

Bugün yurtiçinde Ocak ayına ait işsizlik oranı açıklanacak. İşsizlik geçen ay % 12.9 olarak gerçekleşmişti. İşsizliğin pandemi döneminde kısıtlamalarında etkisiyle arttığını düşünüyoruz. Ayrıca  bugün ABD’den açıklanacak enflasyon verileri yurtiçi piyasalara da yön verebilir. Bu gelişmeyi takip edeceğiz.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 1.54 seviyesine gerilerken dolar endeksinde de dün satışlar hakimdi. Bugün her ne kadar enflasyon verileri belirleyici olsa da tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde geri çekilme beklentimiz devam ediyor. ABD borsaları teşvik paketi iyimserliğini sürdürürken  tahvil faizlerindeki düşüşte bu iyimserliği desteklemekte . Dün özellikle teknoloji hisselerinde ABD borsalarında sert yükselişler izlendi.

Bugün ABD’de, Fed’in faiz noktasında  baktığı en önemli veri olan enflasyon verileri açıklanacak. ABD’de son dönemde getiri eğrisinin dikleşmesi ve tahvil faizlerindeki yükselişin enflasyonist baskıları artırdığını biliyoruz. Ayrıca pandemi döneminde  gelen teşvik yardımlarının dayanıklı mal  talebi ve tüketici harcamalarını yukarıya çektiğini izledik. Bu bağlamda enflasyonda yükseliş eğiliminin devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz. TÜFE aylık bazda % 0.4 beklenirken yıllık bazda % 1.7 beklenmekte Çekirdek TÜFE’nin ise aylık bazda % 0.2 beklenirken yıllık bazda % 1.4 geleceği tahmin edilmekte. Fed’in enflasyon hedefi olan % 2 seviyesinden hala uzakta olmamız teşvik beklentilerinin devamını sağlarken yakın zamanda bir faiz artırımı beklentisininde şimdilik önünü kesmekte. Veri sonrası piyasalardaki oynaklığın artacağını düşünüyoruz.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde 2020 yılının 4. çeyreğine ilişkin açıklanan büyüme verisi beklentilerin altında % 0.7 daralma gösterdi. Ancak veri piyasalarda çok bir etki yaratmadı. Küresel tahvil faizlerindeki gerileme ve teşvik paketi beklentileri küresel borsalarda olduğu gibi  Avrupa borsalarında da pozitif bir hava estirdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. ABD’den gelecek veriler Euro Bölgesi’ndeki gelişmeleri de etkileyebilir. Eur/Usd’de yükseliş beklentimiz sürerken Eur/TL’de düşüş beklentimiz devam ediyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1535 seviyesinin altında önce 1522 ve arkasından 1507 puana kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1553 direncinin kırılması halinde önce 1568 ve arkasından 1582 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1651 seviyesinin kırılması halinde önce 1667 ve arkasından 1689 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1633 desteğinin altında önce 1608 ve arkasından 1573 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1535 seviyesinin altında önce 1522 ve arkasından 1507 puana kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1553 direncinin kırılması halinde önce 1568 ve arkasından 1582 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

 

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1651 seviyesinin kırılması halinde önce 1667 ve arkasından 1689 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1633 desteğinin altında önce 1608 ve arkasından 1573 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ADESE ADESE - Konya Sancak şubesinin demirbaşlarının devri için sözleşme imzalanmasına ve bu mağazanın kapanışı ile ilgili çalışmaların başlanmasına karar verildiği açıklandı

#AKSEN AKSA ENERJİ - Şirket tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin ihalelere katılacağı açıklandı.

#AVOD A.V.O.D. GIDA VE TARIM - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 89,6milyon TL fonun kısa ve uzun vadeli kredilerin finansmanında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#DERAS DERLÜKS DERİ - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Vizyon Global’in, Silver markası ile ayakkabı boyası ve sair ürünleri üreten Çığır Kimya ile Türkiye genelini kapsayan Dağıtım Sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#ETILR ETİLER GIDA - Sermaye artırımından elde edilen 27,9 milyon TL fonun 14,6 milyon TL’sinin yeni şube açılışlarında, 12,9 milyon TL’sinin ticari mal satın almalarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT - 1. Oturumu yapılan İstanbul Beşiktaş Ortaköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık- Açık Artırma bölümünü içeren 2. Oturumunun 11 Mart’ta yapılacağı açıklandı


#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen, güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesi’ne 36 ilde 74 yarışmada 8-12 Mart 2021 tarihleri arasında illere ve yarışmalara göre farklı tarihlerde açılan başvuru alımlarının ilk gününde, Şirketin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji’nin Ankara - 1 (20MW) ihalesine başvuru yaptığı açıklandı

#GEDZA GEDİZ AMBALAJ - Şirket bağlı ortaklığı Gediz Plastik’in almış olduğu yatırım teşvik belgesinin harcama kalemleri listesinde yer alan bina ve inşaat harcamaları içerisinde Gediz OSB’de yer alan fabrika sahasında yapılmak üzere Fabrika Binası ve İdari Bina İnşaat İşleri Yapım Sözleşmesi'nin yüklenici firma Karataş Prefabrik İnşaat - Etem Karataş ile imzalandığı ve ön ödemesinin gerçekleştirildiği açıklandı.

#GEREL GERSAN ELEKTRİK - Şirket ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı açıklandı.

#HDFGS HEDEF GİRİŞİM - Şirketin %1,71 oranında pay sahibi olduğu Qua Qranite’nin 24.000.000 adet payının halka arzı için Borsa ve SPK’ya eş zamanlı olarak başvuru yapıldığı açıklandı.

#ISMEN İŞ MENKUL - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi’nin 5 milyonTL olan sermayesinin 8 milyon TL’ye çıkarılması amacıyla yapılacak bedelli sermaye artırımının tamamına katılmaya karar verildiği açıklandı

#INDES İNDEKS BİLGİSAYAR - Şirket ile QNAP System arasında Ağa Depolama Ürünlerinin dağıtımı ile ilgili olarak distribütörlük sözleşmesi imzalandığı, Şirketin QNAP System ürünlerinin satışından yıllık 3 milyon doların üzerinde satış tutarı elde etmeyi hedeflediği açıklandı.

#KAPLM KAPLAMİN - Selüloz - İş Sendikası ile Şirket arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonucunda, Resmi Arabulucu atamasının gerçekleştiği açıklandı.

 

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı