HÜDA PAR Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Van’da ulusal ve yerel basın temsilcileri ile özel bir kahvaltı salonunda bir araya geldi. Burada başta Kürt meselesi olmak üzere; ekonomik sıkıntılar, yolsuzluk ve israf, işsizlik ve Van'ın sorunlarını değerlendirdi.

Yapıcıoğlu, basın mensuplarının farklı konularda yönelttikleri sorularını da cevapladı.

Yapıcıoğlu, Van Valisi ve aynı zamanda Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'i makamında ziyaret etti. Ziyarette, kentin sorun ve sıkıntıları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Yapıcıoğlu, Van Ekonomi Konseyi ve Vanlı iş adamları ile buluştu. Genel Başkanımız, Van'ın ekonomisi hakkında iş adamları ile görüş alışverişinde bulunup taleplerini dinledi.

“Bize göre Kürt meselesi vardır ve çözülmemiştir”

Yapıcıoğlu, “Gündemdeki konulardan bir tanesinin de Kürt meselesi. Yakın geçmişte Cumhuriyet Halk Partisi liderinin Kürt meselesinin çözümü ile ilgili bir açıklaması oldu. Bu vesileyle bir kez daha gündeme geldi ve HDP eski eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin vermiş olduğu cevap çerçevesinde tartışmalar yürüdü. Hükümet cenahından da böyle bir meselenin olmadığı dinlendirildi. Bize göre Kürt meselesi vardır, çözümlemiştir, devam ediyor ve mutlak surette çözülmesi gereken Türkiye'nin en ağır sorunlarından bir tanesidir. Eğer Türkiye bu meseleyi çözerse, kendi iç meselesini çözerse, işte o zaman bölge ile ilgili, bölgesel güç olma iddiasında biraz daha emin adımlarla yol alabilir. Aksi takdirde kendi iç sorunlarını çözemeyen bir ülkenin, diğer bölgedeki meselelere müdahil olabilmesi, o konularda söylediklerinin yankı bulması, sonuç getirmesi, zor olacaktır.” dedi.

“Sınır kapısındaki geçişlerin normale dönmesi Van esnafını da rahatlatacaktır”

Ekonomi ile ilgili sıkıntılara da değinen Yapıcıoğlu, “Hem sanayi ve ticaret erbabıyla hem esnafla ve hem vatandaşlarla bir araya geldiğimizde bu ekonomik sıkıntılar sıklıkla dile getirilmektedir. Van'da esnafın özellikle salgın hastalık nedeniyle ve kapanma dolayısıyla sıkıntılı bir dönem yaşadı. Halen etkileri devam ediyor. Kiralarla ilgili ciddi bir sıkıntı var. İşsizlik ülkenin de Van'ın da gündeminde.  Esnafın sıkıntılarının bu denli büyük olması, elbette ülkenin diğer tarafındaki nedenlerin üstüne bir de burada sınır kapısı ile ilgili bir ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Haklı olarak vatandaş şunu soruyor: ‘Türkiye dışarıdan gelen yabancı ülke vatandaşlarını kabul ediyor. Bu ülkelerden bir tanesi de İran. İran vatandaşları uçakla Ankara, İstanbul'a gidebiliyorlar. Ama neden kara sınır kapısında Van'a rahat bir şekilde giremiyorlar’ diye haklı bir şekilde soruyorlar. Bunu Van'dan sizler aracılığıyla bir kez daha buradan Türkiye kamuoyuna ve yetkililere duyurmuş olalım. Bir an önce sınır kapısındaki geçişlerin normale dönmesi Van esnafını da rahatlatacaktır. Çünkü Van ekonomisinin yüzde 60'tan fazlası hizmet sektörü. Bu hizmet sektörü de büyük oranda sınır kapısının kapalı olmasından olumsuz yönde etkilemiş durumda.” ifadelerini kullandı.

“Adalet hiçbir şeye feda edilemez”

Güvenlik soruşturmasındaki mağduriyetleri yolsuzluk ve israf konusundaki soruyu da değerlendiren Yapıcıoğlu, şöyle devam etti:

“Ekonomik sıkıntılarla ilgili vatandaşların genel kanaati yolsuzluk ve israfın bunlara neden olduğu. Adam kayırmaların yine milletin şikâyet ettiği başka bir husus. Hem burada hem başka yerde güvenlik soruşturmalarından yoğun bir şekilde şikâyet ediliyor. Son dönemlerde güvenlik soruşturmaların yerine ikame edilen bir mülakat sistemi var. Bu mülakat sisteminde de aslında gerçekten mülakata çağrılan kişilerin meslekleriyle ya da genel olarak bilgilerin ölçülmesi ile ilgili değil. Ama büyük oranda gizli yapılan güvenlik soruşturmaları sonuçlarına göre mülakata alınan kişilere puanlar verildi. Bu şekilde elendikleri çok yaygın bir kanaat. İdarenin her türlü eylem ve işlemi mutlaka hukuk denetiminde olmalıdır ve hiçbir şekilde hukuksuzluk yapılmamalıdır. Hukuk da adaletin tesisi için vardır. Adalet de kayıtsız, şartsız her dönemde, her zaman, herkese mutlak surette uygulanması gereken bir şey. Bizler HÜDA PAR olarak “önce insan, öncelik adalet” diyoruz, “dürüst siyaset, gerçek adalet” diyoruz. Adalet hiçbir şeye feda edilemez diyoruz. Bu konuda yapılan adaletsizliklerle ilgili vatandaşların yoğun şikayetleri vardır, biz de bunların takipçisi olacağız.”

“Van'da yaklaşık 2 gençten birisi işsizdir, iş bulamıyor.”

Türkiye ortalamasının çok altında genç bir nüfusa sahip Van’da işsizlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu, “İşsizlikle ilgili rakamlar dönem dönem TÜİK tarafından açıklanıyor ama bu rakamlar sıklıkla eleştiriliyor. Bu rakamların gerçek rakamlar olmadığı yönünde yaygın bir kanaat var. Ama şu bir gerçek ki açıklanan rakamlar doğru bile olsa, özellikle genç işsizlik, Türkiye'deki ortalama işsizliğin yaklaşık iki katı durumundadır. Bazı bölgelerde Van da bunlardan bir tanesi, yaklaşık 2 gençten birisi işsizdir, iş bulamıyor. Ama öte taraftan bazı esnaf veya reel sektör temsilcileri de eleman aradıklarında kalifiye eleman bulamamaktan şikâyet ediyorlar. Hem kalifiye eleman, deneyimli eleman arayan kişiler eleman bulamıyor hem de gençler işsizlikten yakınıyorsa, ortada bir sıkıntı var. Bize göre bu eğitimin planlanması ile ilgili bir sorun. Bazı mesleklerde ara eleman ihtiyacı çok olduğu halde bu elemanlar bulunamıyorken, üniversite mezunu gençler bile iş bulamıyorsa, bunun eğitim planlamasından başka bir izahı yok gibi geliyor bize. Mutlaka eğitim doğru bir şekilde planlanmalıdır.” dedi.

“Van her gün biraz daha büyüyen bir köy gibi adeta”

Van'ın sorunlarına da değinen Yapıcıoğlu, “Van'ın ekonomisinin yüzde 61'i hizmet sektörüne dayanıyor. Hizmet sektöründen sonra da en büyük pay hayvancılık sektörüne aittir. Hayvancılıkla ilgili sıkıntılar var. Van'da küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinden dolayı yün ve deri işletme sanayisinin bulunmaması büyük bir eksiklik. Bu nedenle burada milyonlarca küçükbaş hayvan yetiştiği halde deri ve yünlerinin burada işlenememesi büyük bir eksikliktir. Mutlaka merkezi hükümet bu konuda bir ön ayak olması suretiyle bu yönde yapılacak olan işletmeleri teşvik edecek bazı adımlar atmalıdır.

“Van merkezinin en büyük sorunlarından bir tanesi de trafik sorunudur”

Van'a her geldiğimizde biraz büyümüş olarak görüyoruz. Ama Van her gün biraz daha büyüyen bir köy gibi adeta. Plansız olarak büyüyen bir şehir. Buraya mutlaka en az 50 hatta 100 yıl sonra planlanacak şekilde yeniden kalıcı bir planlama yapılmalı. Van bu görüntüden, bu halden kurtulmalıdır. Çevre yolu ile ilgili çok uzun süren bir süreç var. Bu anlamda 18'nci madde uygulaması ile ilgili yoğun şikayetler de var. Van halkının sorunların bir an önce çözülme kavuşturulup, yeni çevre yolunun projesinin tamamlanıp, şehir trafiğinin rahatlatılması yönünde talep ve beklentisi var.” şeklinde konuştu.

Yapıcıoğlu, Van temaslarının ardından parti çalışmaları kapsamında buradan ayrılıp Ağrı’ya geçti.