2021 Changsa Uluslararası İnşaat Makineleri Fuarı (CICEE), geçtiğimiz hafta Merkez Çin eyaleti Hunan'ın başkenti Changsa'nın Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde açıldı. Fuar, ortaklaşa olarak Çin Makine Endüstrisi Birliği, Hunan eyaleti Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Dairesi, Hunan eyaleti Ticaret Dairesi, Uluslararası Ticareti Teşvik Kurulu ve Changsa Belediyesi tarafından düzenlendi.
 
“Akıllı yeni inşaat makineleri jenerasyonu” sloganı ekseninde gerçekleşmiş bulunan fuar, küresel inşaat makineleri sektörüne ilişkin yeni teknolojiler, yeni donanım ve yeni biçimler için uluslararası sergi platformu olarak işlev görüyor.
 
300 bin metrekarelik sergi alanı üzerinde bu yıl -aralarında ilk 50 sıradaki küresel inşaat makineleri firmanın 32 adedinin de bulunduğu- 1450 Çinli ve yabancı firma hazır bulundu. Ayrıca, dört günlük fuarın açılışına -aralarında 20 ülkenin büyükelçi görevlisinin ve uluslararası çapta firma temsilcilerinin de bulunduğu- 600'ü aşkın sayıda davetli katıldı.
 
2020 yılında hüküm süren salgının olumsuz etkilerine direnerek düşüşe geçmeyen Çin inşaat makineleri sektörü, ayrıca dünya makine sektörünün en hızlı canlananlarından biri oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde ülke inşaat makineleri endüstrisi iyi bir gelişme dinamiği göstererek, bir yıl öncesinin aynı dönemine kıyasla cirosunu yüzde 71,85 artırıp karını da 1,38 katına çıkardı. Bunlar gerçekleştirilirken de bir dizi inovasyon başarısı kaydedildi. Nitekim Eyalet Valisi Mao Weiming, inşaat makine endüstrisinin yaklaşık yetmiş yıldır gelişmesi sonucunda bu sektör Hunan'ın bir tür “marka” endüstrisi olduğuna işaret etti. 
 
Gerçekten de Çin inşaat makineleri üretiminin yüzde 70 kadarıyla ve üst üste 11 yıldır ülke çapında sektörün en yüksek geliriyle Hunan Çin'in inşaat makineleri endüstrisinin merkezi konumuna geldi. Bu arada eyalet, Yeni İpekyolu Girişimi’ne katılan ülkelerin altyapı inşaat çalışmalarına aktif olarak katılıyor. Bu çerçevede Hunan'da imal edilmiş olan inşaat makineleri, dünyanın 160 kadar ülke ve bölgesine yayılmış bulunuyor. 
 
Öte yandan Hunan'ın büyük inşaat makineleri üreticilerinden örneğin Sany Group ve Zoomlion akıllı fabrikalar kurmaya çalışıyor. Bunlar şimdiden çevre dostu, dijital ve akıllı üretim ve satış sürecini fabrikalarında gerçekleştirdiler. Bu çerçevede toplam iş döngüsü kısaltılmış ve gelirin ve net karın artışı sağlanmış oluyor.
 
Hunan söz konusu fuardan küresel inşaat makineleri yeniliklerini Çin’de tanıtmak ve ülkeye getirmek; aynı zamanda da Çim üretimini dünyaya ihraç etmek için yararlanıyor. Ayrıca Mao'ya göre, bu fuar inşaat makineleri endüstrisinin de entegre bir gelişim sağlamasına katkıda bulunuyor. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı