Aslında site Ürdün tarafından İslam Vakfı aracılığıyla yönetiliyor ve Yahudiler ziyaret edebilir ancak dua edemez. Naftali Bennett'in ofisi Pazartesi günü, statükonun değişmediğini kabul ettiğini açıkça belirtti.

Pazar günü bölgede 1600'den fazla Yahudi aşırılık yanlısı yürüyüş yaptı ve İsrail güvenlik güçleri Müslümanların önünü açmak için Mescid-i Aksa'ya plastik mermiler ve göz yaşartıcı gaz bombaları atarak Filistinliler arasında öfkeye yol açtı.

Yahudi aşırılık yanlıları, 2000 yıl önce iki tapınağın yıkılışını anmak için bir yas ve tövbe günü olan Tisha B'Av'ı kutluyor. Yahudiler, tepedeki yerleşimin bir zamanlar tapınakların yeri olduğuna inanıyor ve buraya Yahudiliğin en kutsal yeri olan Tapınak Dağı diyorlar.
Eski Başbakan Benjamin Netanyahu yönetimindeki aşırılıkçı Yahudi aşırılık yanlıları, polis tarafından korunan yerleşkeyi sık sık ihlal etti ve ibadet eden Müslümanlarla çatışmalara neden oldu.

Siyasi analist ve Arab News köşe yazarı Osama Al-Sharif şunları söyledi: “Bennett şimdilik geri adım atarken, gerçek şu ki İsrail statüko anlaşmasını görmezden gelmeye ve Yahudi grupların siteye saldırmasına izin vermeye devam edecek.

“Bir noktada, başka bir intifadaya, hatta bölgesel bir savaşa yol açacak feci bir olay olacak. Böyle bir felaket meydana gelmeden önce dünyanın İsrail ihlallerine sınır koyması gerekiyor.”

(Dış Basın)