İzmir Barosu, Sedat Peker, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Tolga Ağar, Erkan Yıldırım ve savcılık tarafından tespit edilecek diğer videolar incelendiğinde ve liderin bahsettiği konularda gerekli soruşturmalar yapıldığında suç duyurusu yapıldı. Sedat Peker’in 7 farklı videoda anlattıklarına dair başvuru yapıldı.
Baro uygulamasının videolarında yer alan uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet, tecavüz, yağma ve benzeri iddiaların araştırılması istendi.
İzmir Barosu'ndan yapılan açıklamada, "2 Mayıs - 23 Mayıs 2021 tarihleri arasında Sedat Peker isimli bir şahıs Youtube kanalında ülkeyi sarsacak açıklamalarda bulundu ve paylaşımlar ülke gündeminin en üst sıralarında yer aldı. hukukun üstünlüğünün bir gereği. Soruşturma yok. "
SOYLU'NUN GÖREVİ ...
"İzmir Barosu, Avukatlık Kanunu'nun verdiği yetkiye göre hukukun üstünlüğünü korumak ve savunmakla ve tarihi siyasi mekanizmalarla mücadele etmekle görevli bir hukuk kurumudur.
"Sedat Peker, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Tolga Ağar, Erkan Yıldırım ve diğerleri, videolar incelendiğinde savcı tarafından belirlenecek ve Sedat Peker, 2 Mayıs 2021 tarihleri arasında yayınlanan 7 farklı videoda dile getirilen konularda gerekli incelemeleri yaptı. - 23 Mayıs 2021. Hesabınızdan YouTube hesabında yayınlanan 7 ayrı videoda belirttiği hususlarla ilgili olarak; Sedat Peker, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Tolga Ağar, Erkan Yıldırım ve videolar incelenip gerekli araştırmalar yapıldığında savcılıkça tespit edilecek diğer kişiler hakkında, Baro Başkanlığımız tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur. Soruşturmanın selameti açısından, söz konusu iddiaların odağında bulunan Süleyman Soylu'nun amir sıfatıyla soruşturmayı sürdürecek kişilerin üstü konumunda bulunması sebebiyle derhal İçişleri Bakanlığı görevinden alınması, soruşturmanın hızla başlaması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, söz konusu süreci etkin ve etkili bir soruşturma yürüterek çözmek zorundadır. Aksi durum; hukukun tamamen ortadan kalktığı, güçlü olanın, illegal işlere bulaşanın sözünün tek geçer akçe kabul edildiği bir ülke gerçeği ile toplumu baş başa bırakacaktır. Bunun kabulü asla mümkün değildir.

İzmir Barosu; ülkesine, yurttaşlarına ve meslektaşlarına karşı sahip olduğu tarihsel sorumluluk nedeniyle, yürütme ve yasamanın temsilcileri ile bunların yakınlarının organize suç örgütü liderleriyle geliştirdikleri hukuk dışı ilişkiler ağının açığa çıkması, iddia edilen uyuşturucu ticareti, cinayet, tecavüz, yağma ve diğer benzeri suçların ivedilikle soruşturulması için söz konusu başvuruyu yapmış bulunmaktadır."