Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, kalp krizinin belirtilerine dikkati çekerek önemli uyarılarda bulundu.

Kalp krizi ile sonuçlanabilecek 12 belirtiyi aktaran Boztosun, “Göğüste sıkışma ve ağrı, bulantı, mide yanması ve ağrısı, kola yayılan ağrı, baş dönmesi, hazımsızlık, çabuk yorulma ve bitkinlik, terleme, horlama, bacaklarınız ayak ve bileklerin şişmesi, bitmeyen öksürük veya düzensiz kalp atışınız varsa vakit kaybetmeden hekime müracaat edin” dedi.

Göğüste sıkışma ve ağrının kalp damar tıkanıklığının en yaygın belirtisi olduğunu anlatan Boztosun, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

“Damar tıkanıklığınız varsa veya kalp krizi geçiriyorsanız göğsünüzde ağrı, sıkışma veya baskı hissedebilirsiniz. Bazıları bu durumu üzerlerine fil oturmuş gibi olduğunu söylerken, bazıları ise bunun bir çimdikleme veya yanma gibi anlatır. Sadece bu ağrı çok kısa süreli bir ağrıysa veya dokunduğunuzda veya ittiğinizde daha fazla acıtan bir noktaysa, muhtemelen kalbinizle ilgili bir sorun değil. Yine de bir doktor tarafından kontrole gitmekte fayda var. Ayrıca, göğüs ağrısı olmadan kalp problemleriniz olabileceğini hatta kalp krizi geçirebileceğinizi unutmayın. Bu durum özellikle kadınlar arasında yaygındır.”

 

Tek başına, boğaz veya çene ağrısının kalple ilgili bir soruna işaret etmediğini ifade eden Boztosun, “Daha büyük olasılıkla, bir kas sorunu, soğuk algınlığı veya sinüs probleminden kaynaklanır. Ancak göğsünüzün ortasında boğazınıza veya çenenize yayılan ağrı veya baskı varsa, bu kalp krizi belirtisi olabilir.” şeklinde konuştu.

Merdiven çıkarken yoruluyorsanız

Açıklanamayan halsizliklerin kalp sorunlarının belirtilerinden olabileceğini işaret eden Boztosun, “Merdiven çıkmak veya arabadan yiyecek taşımak gibi hayatınızda yapmakta sorun yaşamadığınız bir şeyi yaptıktan sonra aniden kendinizi yorgun ya da bitkin hissederseniz doktorunuza görünün. Bazen günlerce süren aşırı yorgunluk veya açıklanamayan halsizlik, özellikle kadınlar için kalp hastalığının belirtisi olabilir.” bilgisini verdi.

Aritminin kaynağını biliyor musunuz

Birkaç saniyeden daha uzun süre kalbin sık sık atması halinde doktora başvurulması gerektiğini ifade eden Boztosun, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Gergin ya da heyecanlı olduğunuzda kalbinizin hızlı atması, arada bir atması veya ritimi eklemesi normaldir. Çoğu durumda, düzensiz kalp atışlarına çok fazla kafein veya yetersiz uyku gibi düzenleyebileceğiniz şeyler neden olur. Ancak bazen bu rahatsızlık, tedavi gerektiren atriyal fibrilasyon adı verilen bir duruma işaret edebilir. Bu yüzden hekiminizden kontrol etmesini isteyin.”


Hibya Haber Ajansı