El Cezire'nin haberine göre, 19 yaşındaki Sih kadın Manmeet Kaur ve 29 yaşındaki ortağı Shahid Nazir Bhat, ikisi de Müslüman çoğunluklu bölgenin ana şehri Srinagar'ın sakinleri, ailelerine ve ailelerine göre 21 Haziran'da evlerinden kaçtılar. polis.
Kadının ailesi şikayette bulunduktan sonra Bhat, Sih kadını kaçırmakla suçlandı.

Polis yetkilileri El Cezire'ye, çiftin 24 Haziran'da teslim olduğunu ve Srinagar'daki farklı polis karakollarında gözaltına alındığını söyledi.

İki gün sonra Manmeet, Srinagar mahkemesindeki bir yargıca, ailesinin Bhat'ın onu kaçırdığı iddiasını reddederek ifadesini verdi.

Yetkililer, ikisinin Manmeet'in dinini değiştirip adını Zoya olarak değiştirmesinden sonra gizlice düzenlenen İslami bir törenle evlendiklerini söyledi.

Kaur yargıç önünde ifadesini verirken, Manmeet'in ebeveynleri ile birlikte çok sayıda Sih topluluğu üyesi mahkeme binasının dışında toplanarak aileye teslim edilmesini talep etti.

Bhat gözaltında kalırken O akşam, Manmeet, polis tarafından ailesine teslim edildi.

Ertesi gün, 27 Haziran'da yüzlerce Sih, topluluktan iki kadının "zorla İslam'a dönüştürüldüğünü" iddia ederek Srinagar'da toplandı ve Sihlerin ve Müslümanların yüzyıllardır uyum içinde yaşadığı bir bölgede gerilimi tetikledi.

Hindistan yönetimindeki Keşmir'de nüfusun yaklaşık yüzde 2'sini oluşturan Sihler, Hindistan yönetimine karşı on yıllardır süren silahlı isyana rağmen huzursuz bölgeyi terk etmeyen önemli bir azınlık.

Çoğu Sih, çatışmanın en yoğun olduğu Keşmir'in değişken güney ve kuzeyindeki köylerde yaşıyor.


'15 yıldır aşık'
Devam eden fırtınanın merkezindeki diğer Sih kadın, 15 yıldır Muzaffar Shaban adında 30 yaşındaki bir Müslüman olan lise sınıf arkadaşına aşık olan 29 yaşındaki Danmeet Kour.

Al Jazeera ile yaptığı telefon görüşmesinde Danmeet, Haziran 2014'te Shaban ile evlendiğini söyledi.

“Erkek arkadaşımla evlenmeden iki yıl önce 2012'de Müslüman olmuştum. İkimizin de isteğiydi, kimse beni zorlamadı. Bu benim kararımdı çünkü Hindistan anayasası bana partnerimi seçme hakkını veriyor” dedi.

Ancak siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Danmeet, geçen aya kadar ailesine Shaban ile evlenmekten bahsetmedi.

6 Haziran'da Shaban'la yaşamak için evden ayrıldığını, eşiyle birlikte yaşayacağı için ailesine onu aramamalarını söyledi.

Ancak ailesi polise gitti ve iki saat içinde çiftin izinin sürüldüğünü söyledi. Shaban adam kaçırma suçlamasıyla tutuklandı ve Danmeet ailesine teslim edildi.


Danmeet, ailesinin onu Hindistan'ın batısındaki Sih çoğunluk eyaleti olan Pencap'a götürdüğünü ve burada "birden fazla grubun kendisiyle tanıştığını ve kararını etkilemeye çalıştığını ve kocasına karşı ifade vermeye zorladığını" iddia etti.

"Ölüm tehditleri aldım. Ama Pencap'taki o insanlara, aileme ve diğer herkese ifademi yalnızca mahkemede bir yargıç önünde kaydedeceğimi söyledim, ”dedi Danmeet Al Jazeera'ya.

Yaklaşık bir aydır Shaban, Srinagar'da bir hapishanede.

Pencap'tan döndükten sonra Danmeet, 26 Haziran'da yerel bir mahkemeye sunuldu ve burada ailesinin kocasını adam kaçırmakla haksız yere suçladığını ve kendisine polis koruması sağlanması gerektiğini söyleyen bir ifade verdi.

Mahkemeye verdiği demeçte, "Sadece kayınvalidemle yaşamak istiyorum ve ailemin yanına dönmek istemedim" dedi.

Cemaatten adamla 'zorla evlilik'
Bir haftadan fazla bir süredir, iki inanç arası evlilik, Sih grupları ve siyasi liderler tarafından protestoları ve haber brifinglerini tetikledi.


Bazı Sih aktivistler, Müslüman erkekleri Sih kadınlarını “silah zoruyla” dönüştürmekle suçluyor ve “dönüştürme karşıtı” bir yasa ve dinler arası evliliklerin yasaklanmasını talep ediyor.

Delhi merkezli eski yasa koyucu Manjinder Singh Sirsa da dahil olmak üzere Sih merkezli bir siyasi parti olan Shiromani Akali Dal'ın (SAD) düzinelerce üyesi bölgeye geldi ve Keşmirli Müslüman erkekleri “zorla Sih kızlarını dönüştürmekle” suçladı.


Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, aynı zamanda tapınakları yöneten bir Sih dini grubu olan Shiromani Gurdwara Parbandhak Komitesi'nin (SGPC) Delhi sözcüsü olan Sirsa, Manmeet'in "60 yaşında bir kadınla zorla evlendirilen" bir "küçük" olduğunu iddia etti. -yaşındaki adam".

Salı günü Sirsa, Manmeet'in kendi topluluklarından Sukhbir Singh adlı bir adamla "vasiyetiyle" evlendiğini duyurdu. Manmeet'i geleneksel kıyafetiyle “Sih kocası” ve diğer erkeklerle gösteren fotoğraflarını paylaştı.